„Chłopi 2050” ? widmo katastrofy klimatycznej w słuchowisku Cezarego Zbierzchowskiego nawiązującym do słynnej powieści Reymonta
Storytel wypuściło słuchowisko „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej”, w którym występuje plejada polskich aktorów. Bazując na słynnej powieści Władysława Reymonta i raporcie organizacji WWF o Polsce połowy XXI wieku pisarz Cezary Zbierzchowski stworzył realistyczny obraz naszej przyszłości.
Akcja słuchowiska rozgrywa się na polskiej wsi w roku 2050. Roboty, egzoszkielety i drony są tak samo powszechne jak siekiery i widły. W ogromnych hangarach uprawia się cytrusy, każda kropla wody jest na wagę złota, a Reymontowskie Lipce dawno wyludniły się z powodu suszy. Uciekinierzy z południa Europy mają gospodarstwa tuż za płotem, u sołtysa można spotkać Hiszpanów i Greków, w kościele słychać zaś płomienne ekologiczne kazania. Fabuła podąża tropem Antka Wiśniewskiego, gospodarza doświadczonego osobistą tragedią, i jego sąsiadów ze wsi Lipce, z jednej strony zmagających się z szaloną pogodą, a z drugiej z deweloperem Dziedzicem.
Słuchowisko „Chłopi 2050, czyli Agronauci w czasach katastrofy klimatycznej” w warstwie literackiej nawiązuje do klasyki literatury polskiej, czyli „Chłopów” Władysława Reymonta. Inspiracją do powstania fabuły był raport WWF „2050 Polska dla pokoleń”, w którym przedstawiona została tragiczna wizja przyszłości, jaka czeka naszą planetę, jeśli społeczeństwo nie zmieni swojego sposobu życia. Temat wziął na warsztat pisarz Cezary Zbierzchowski, autor takich powieści fantastyczno-naukowych, jak „Holocaust F” czy „Distortion”.
„Ten projekt był dla mnie niezwykłym wyzwaniem. Moim zadaniem było połączenie raportu naukowego WWF w warstwie merytorycznej z materiałem literackim, klasykiem literatury ? 'Chłopami’ Reymonta. Dla pisarzy science fiction prawda naukowa to jedna z najważniejszych rzeczy, i to nas odróżnia od twórców fantasy. Słuchowisko Storytel, w którym opisuję poważne zmiany klimatyczne, takie jak nieznośnie upały, susze, pożary, potężne gradobicia, opady monsunowego deszczu czy zjawiska im towarzyszące, jak wymieranie zwierząt i plagi chorób egzotycznych, to nie jest wytwór wyobraźni, ale wiedza naukowa, z której nie zdawałem sobie do końca sprawy. Ten projekt pozwolił mi poszerzyć horyzonty i sprawił, że jestem jeszcze bardziej przestraszony tym, co dzieje się z naszym klimatem” ? mówi Cezary Zbierzchowski.
W słuchowisku Storytel zagrali m.in. aktorzy, którzy dali już się poznać z propagowania ekologii i dbania o środowisko. W postać głównego bohatera wciela się Marcin Dorociński. Towarzyszą mu: Magdalena Popławska, Bartłomiej Topa, Marian Dziędziel i Zofia Zborowska. W pięcioipółgodzinnym spektaklu dźwiękowym usłyszymy również: Grażynę Wolszczak, Agnieszkę Więdłochę, Piotra Adamczyka, Łukasza Simlata, Marcina Bosaka, Tomasza Dedka i Jakuba Wieczorka. Narratorem jest Miłogost Reczek. Oprócz aktorów w słuchowisku udział wzięli także: Mariusz Szczygieł, Olivier Janiak i Michał Piróg.
Twórcy chcą, żeby słuchowisko posłużyło do zwiększania świadomości o tym, w jakiej znajdujemy się sytuacji. „Chłopom 2050” towarzyszy kampania, której wyjątkowym elementem, zachęcającym do wejścia w świat opowieści, będzie wystawa obrazów inspirowanych fabułą. Namalowała je na płótnie Maja Kobylińska. Obrazy będą wystawione we foyer warszawskiej siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10.
„Wzięliśmy na warsztat najbardziej znane obrazy mistrza polskiego realizmu, Józefa Chełmońskiego. Przerobiliśmy je tak, żeby ilustrowały naszą niedaleką przyszłość, odpowiadając prawdopodobnym realiom klimatycznym, społecznym i technologicznym. I tak 'Bociany’ zamieniły się w 'Drony’. Ukraińska chłopka z 'Babiego lata’ stała się chłopką hiszpańską. 'Burza’ zamieniła się w 'Armagedon’. A 'Droga w lesie’ poddana została nielegalnej wycince. Tam, gdzie u Chełmońskiego widzimy sielankę i piękną naturę, u nas wieje suszą i apokalipsą” ? mówi Bartek Klimaszewski, Dyrektor Kreatywny z firmy McCannWorldgroup, która jest inicjatorem pomysłu. W ramach działań na rzecz ochrony klimatu Storytel zapowiedziało, że przekaże fundusze na współpracę z Klubem Gaja. Każde odsłuchanie słuchowiska „Chłopi 2050” to złotówka przeznaczona na sadzenie drzew.
Poniżej możecie zobaczyć obrazy stworzone do słuchowiska „Chłopy 2050”:
TweetKategoria: słuchowiska