Zaśpiewali wiersze Podgórnik, Sendeckiego, Siwczyka i Zadury. Płyta już w marcu

13 lutego 2015

portowe-piosenki
16 marca nakładem należącej do Biura Literackiego wytwórni BL Rekord ukaże się wyjątkowa płyta zatytułowana „Portowe piosenki”. Na krążku znajdzie się dwanaście utwory muzycznych skomponowanych do wierszy poetów znanych z Portu Literackiego.

Kompilacja podsumowuje ostatnie 20 lat istnienia festiwalu Port Literacki, który nieprzerwanie od niemal ćwierćwiecza kształtuje krajobraz polskiej sceny literackiej. Płyta udowadnia jak wielki muzyczny potencjał drzemie we współczesnych wierszach. Znajdziemy na niej nagrania do wierszy Marcina Barana, Wojciecha Bonowicza, Krzysztofa Jaworskiego, Bogusława Kierca, Zbigniewa Macheja, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego, Krzysztofa Siwczyka, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury.

Na składance pojawi się dwunastu wykonawców wyłonionych przez Korę, Agnieszkę Szydłowską oraz Filipa Zawadę spośród blisko czterdziestu propozycji nadesłanych w konkursie „Poezja do śpiewania”. Będą to: Bokonon LTD, GDA, Gumschwei, Hanna Janczak & Tadeusz Szmigiel, Kurki, La La La, Proca_Y, Qklok, Syreny, The Abstinents, The Coraggio Group oraz Waltz.

Różnorodność gatunkowa wybranych utworów rozciąga się między łagodnością kawałków „niedzielny obiad” grupy GDA czy „Kroniki” zespołu Kurki a rockowym uderzeniem „Wiadomości” grupy PROCA_Y i „Awizo” Bokonon LTD. Subtelną melorecytację reprezentuje duet Hanna Janczak & Tadeusz Szmigiel, zaś gitarowe, balladowe ukojenie zafunduje utwór „Przemienienie” grupy Qklok.

Port Literacki znany jest z poszukiwania i eksperymentowania. Projekty wielokrotnie balansowały na granicy między muzyką a poezją, zwłaszcza tą współczesną, która tak często uchodzi w powszechnej opinii za całkowicie nienadającą się do śpiewania. Na festiwalu „rodziły” się takie formacje jak Czarne Ciasteczka, Strachy na Lachy i Őszibarack. Oprawy muzyczne festiwalu były dziełem m.in. Igra Pudło, Indigo Tree, Kormoranów i Pustek. Spośród wszystkich inicjatyw muzycznych warto przypomnieć także o projekcie wydawniczym „33. Piosenki na papierze”, który zaowocował m. in. wyborem wierszy Bartka (Fisza) Waglewskiego, Krzysztofa (Grabaża) Grabowskiego, Lecha Janerki i Kory.

Nakładem BL Rekord ukazały się w przeszłości m. in. płyty Jurija Andruchowycza i Karbido „Samogon”, krążek Lesers Bend, na którym głosu udzielił Wojciech Bonowicz oraz album Chain Smokers z Andrzejem Sosnowskim. Legendarna jest też płyta Czarnych Ciasteczek „Tradycyjne polskie pieśni wielkopostne” wydana w 2002 roku.

Na oficjalnej stronie Portu Literackiego można odsłuchać fragmenty wszystkich finałowych utworów, które znajdą się na płycie „Portowe piosenki”. Poniżej tracklista zapowiadanej płyty (wykonawca – tytuł utworu – autor wiersza):

01. La La La – Nietak – Marcin Baran
02. Proca_Y – Wiadomości – Bohdan Zadura
03. The Abstinents – Wszyscy równi, wszystko wspólne, żadnej władzy! – Krzysztof Jaworski
04. Coraggio Group – słuchaj głosu swojego sumienia – Bohdan Zadura
05. Syreny – Dobranoc, ciemno – Marcin Sendecki
06. Waltz – Też piosenka – Bogusław Kierc
07. GDA – niedzielny obiad – Marta Podgórnik
08. Bokonon LTD – Awizo – Andrzej Sosnowski
09. Gumschwei – Dziadowska ballada o straszliwym wypadku w Urzędzie Skarbowym – Zbigniew Machej
10. Qklok – Przemienienie – Bogusław Kierc
11. Hanna Janczak & Tadeusz Szmigiel – Przemoc – Wojciech Bonowicz
12. Kurki – Kronika – Krzysztof Siwczyk

Tematy: , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka