Tiger Lillies w nawiedzonym pałacu Edgara Allana Poego. Posłuchaj płyty i zobacz widowisko online

20 czerwca 2018


Brytyjskie trio The Tiger Lillies, łączące uliczną operę i brechtowski kabaret z cygańsko-punkową furią, wzięło na warsztat życie i twórczość Edgara Allana Poego. Owocem pracy jest mroczny i zarazem groteskowy spektakl oraz kolejny wyjątkowy album muzyczny w dorobku tej niezwykłej kapeli.

Życie i twórczość Edgara Allana Poego stanowią niewyczerpalne źródło inspiracji dla artystów. Bieda, utrata ukochanych kobiet, alkohol i okryty tajemnicą zgon na ulicach Baltimore, do tego mroczny świat jego wyobraźni zamieszkały przez morderców, obłąkanych, gadające kruki, a nawet diabły czy złote żuki, wszędzie zaś wokół unosi się cień śmierci. Zafascynowany postacią pisarza reżyser teatralny Paul Golub wpadł na pomysł widowiska muzycznego, którego skomponowanie mógł powierzyć tylko jednemu zespołowi.

The Tiger Lillies to idealny wybór do realizacji takiego przedsięwzięcia z kilku powodów. Słynne angielskie trio przy pomocy akordeonu, basu, dziecięcego zestawu perkusyjnego, pianina i piły mechanicznej tworzy wyjątkową muzykę przypominającą punkowe wcielenie Bertolta Brechta. Falset Martyna Jacquesa, założyciela grupy, mrozi krew w żyłach, zaś przerażające makijaże i makabryczne teksty utworów to ukłon w stronę obskurnych cyrków ulicznych z lat 20., które jeździły po małych miasteczkach i wsiach, demonstrując dziwadła i niesamowitości.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że muzycy The Tiger Lillies dobrze czują się w literackiej konwencji, biorąc udział w niecodziennych przedsięwzięciach na styku kabaretu, koncertu i spektaklu. Nagrywali już utwory do „Hamleta” Williama Szekspira, wierszy Edwarda Goreya (wspólnie z Kronos Quartet), „Dziewczynki z zapałkami” Andersena czy opowiadań H.P. Lovecrafta (we współpracy z Alexandrem Hacke). Projekt w hołdzie dla Edgara Allana Poego jest więc kolejnym takim przedsięwzięciem w bogatym dorobku Martyna Jacquesa i spółki.

Widowisko noszące tytuł „Nawiedzony Pałac Edgara Allana Poego” zabiera odbiorców w podróż po tajemniczych zakamarkach mrocznej duszy pisarza. Kompozycje The Tiger Lillies przeplatane są krótkimi wstawkami fabularnymi, w których obok aktorów występują sami muzycy. Całość układa się w historię rozgrywającą się w tytułowym Nawiedzonym Pałacu.

Biedny młody poeta napotyka w gmaszysku kruka. Ptak oferuje niespełnionemu artyście atrament, który zapewni mu chwałę i uznanie. Ale poeta szybko wyczerpuje magiczny barwnik. Rozpaczliwie potrzebując kolejnej porcji atramentu, chodzi po Nawiedzonym Pałacu. W każdym z pokoi odnajduje opowieść, wiersz lub stronę z wyobraźni Edgara Allana Poego, wszędzie też znajduje cierpiące kobiety, które umierają na jego rękach. Zdruzgotany przeżytymi wydarzeniami kończy w stanie delirium na błotnistych ulicach Baltimore. Cena za cudowny atrament okazuje się wysoka.

„Krok po kroku odsłania się przed nami obraz Poego w tym niezwykłym wszechświecie. Patrzymy na niego jak na komika z czasów kina niemego zagubionego w labiryncie z własnych słów i tworów wyobraźni, manipulowanego przez mefistofeliczną postać Martyna Jacquesa, wokalistę Tiger Lillies” – mówi reżyser Paul Golub.

Lider Tiger Lillies twierdzi, że „Nawiedzony Pałac Edgara Allana Poego” nie jest koncertem, audiowizualnym show ani spektaklem teatralnym.

Jeśli chcielibyście zobaczyć widowisko z przepiękną scenografią kojarzącą się z filmami Tima Burtona czy wspólnymi dziełami Jeuneta i Caro, można obejrzeć je w sieci za darmo w wersji anglojęzycznej.

Poniżej prezentujemy fragmenty „Nawiedzonego Pałacu Edgara Allana Poego” ilustrujące utwór „Nevermore” The Tiger Lillies skomponowany do wybranych strof z wiersza „Kruk”. Całość przedstawienia możecie zobaczyć, klikając tutaj:

Nagrania The Tiger Lillies doskonale sprawdzają się również bez obrazu. Wszystkie utwory zebrane na płycie „Edgar Allan Poe’s Haunted Palace” powstały bezpośrednio do tekstów pisarza (jak chociażby „Annabel Lee” czy – w skróconej wersji – „Nevermore”) albo też z inspiracji ich treścią. Płyty możecie posłuchać w całości poniżej:

Płytowe wydanie albumu The Tiger Lillies „Edgar Allan Poe’s Haunted Palace”:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: muzyka