The Tiger Lillies nagrali mroczną wersję „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa. Premiera świątecznej płyty

23 grudnia 2021

Wybuchowe trio The Tiger Lillies, po zinterpretowaniu muzycznie „Hamleta” Szekspira, opowieści grozy H.P. Lovecrafta („Mountains of Madness”) i poezji Edgara Allana Poego („Haunted Palace”), po raz kolejny sięgnęło do kart literatury. W okresie świątecznym zespół postanowił zaprezentować w formie dźwiękowej „Opowieść wigilijną” Charlesa Dickensa.

Rozmiłowane w makabrze, grotesce i czarnym humorze trio pod przewodnictwem Martyna Jacquesa nie byłoby sobą, gdyby klasycznemu dziełu Dickensa nie nadało mrocznego oblicza. „Nasza muzyczna wersja 'Opowieści wigilijnej’ wraca do fundamentów narracyjnych tej historii, takich jak nierówności społeczne i wszechobecny strach przed śmiercią z powodu ubóstwa i głodu” – mówi członek zespołu, basista Adrian Stout.

Tradycyjnemu instrumentarium w postaci fortepianu, gitary, basu, perkusji akordeonu czy ukulele towarzyszą bardziej egzotyczne instrumenty, jak piła, theremin i drumla, oddając atmosferę zimnych ulic wiktoriańskiego Londynu. Ponad rynsztokami, chciwością i ignorancją widać jednak nadzieję – w końcu to opowieść świąteczna.

Członkowie The Tiger Lillies podczas występów z programem „A Christmas Carol”.

„Charlesa Dickensa można podziwiać za tak wiele rzeczy. Opowiada wspaniałe historie. 'Opowieść wigilijna’ jest jedną z najlepszych. Łatwo więc było napisać cykl piosenek, by opowiedzieć tę historię. Fakt, że postacie Dickensa dają wgląd we wszystkie nasze słabości i wady, sprawił, że pisanie utworów było jeszcze przyjemniejsze. To, co jest takie wspaniałe w tej historii, to Scrooge i jego podróż od samolubnego monstrum do pełnego żalu dobroczyńcy” – skomentował Martyn Jacques.

Muzyczny spektakl The Tiger Lillies jako pierwsi mogli zobaczyć i usłyszeć widzowie, którzy wybrali się do Southbank Centre w Londynie. Zespół wykonuje tam materiał od 14 do 30 grudnia. Teraz do sprzedaży trafił też album płytowy. W wersji kompaktowej można go kupić m.in. na stronie artystów, natomiast wersja cyfrowa dostępna jest na platformie Bandcamp.

Poniżej możecie posłuchać dwóch utworów z albumu „A Christmas Carol”:

Okładka albumu „A Christmas Carol”:

[am]
fot. Pete Woodhead/The Tiger Lillies

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka