Tęskno prezentuje ścieżkę dźwiękową do „Małej Księżniczki” Karoliny Lewestam. Posłuchaj nagrania promującego minialbum

13 października 2021

„Mała Księżniczka” Karoliny Lewestam, nasycona symboliką historia, nawiązująca do kultowej powiastki Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, stanowiła inspirację dla Tęskno do stworzenia 18 kompozycji. Oprócz muzycznych ilustracji do książki powstał singiel „Wysoko”, który ma oddawać atmosferę opowieści. Minialbumu ze ścieżką dźwiękową można słuchać od 13 października wyłącznie w Empik Music.

„Mała Księżniczka” Karoliny Lewestam to historia o odkrywaniu najważniejszych wartości w życiu: przyjaźni, szczęścia, wrażliwości, zrozumienia dla innych i akceptacji dla siebie. Książka wydana została 13 października jednocześnie w kilku formatach: fizycznym (Wydawnictwo W.A.B.), cyfrowym oraz jako produkcja audio Empik Go. To właśnie ta ostatnia zilustrowana jest muzyką Tęskno.

„Bardzo ucieszyła mnie propozycja skomponowania ścieżki dźwiękowej do audiobooka 'Mała Księżniczka’. Pisanie muzyki, a potem nagrania z fortepianem, fletem poprzecznym i smyczkami dały mi wiele radości i satysfakcji. Książkę Karoliny Lewestam przeczytałam z zapartym tchem. Byłam pod ogromnym wrażeniem historii i sposobu, w jaki autorka polemizuje z francuskim pierwowzorem” – mówi Joanna Longić, stojąca za projektem Tęskno.

Projekt promowany jest singlem „Wysoko”, do którego powstała animacja wykorzystująca ilustracje autorki książki, Karoliny Lewestam. Klip stworzył Jarek Mankiewicz ze studia Czwarta Rano.

„Singiel 'Wysoko’ opowiada o pragnieniu wyjścia poza swoje marzenia, ośmieleniu się na jeszcze więcej niż do tej pory. W utworze wcielam się w postać tytułowej księżniczki, śpiewając jej głosem. Akcja rozgrywa się w momencie, kiedy żegna swoją planetę i decyduje się odlecieć z wcześniej widzianym stadem ptaków – wystarczy tylko, że zaczeka aż pojawi się znowu na horyzoncie. Ten moment oczekiwania, wielkiej niepewności i jeszcze większej nadziei na lepszy świat zwiastuje, że bohaterka odnajdzie swoje miejsce w każdej napotkanej rzeczywistości” – dodaje Joanna Longić.

Pełna ścieżka dźwiękowa jest dostępna od 13 października wyłącznie w aplikacji Empik Music. Tęskno po raz pierwszy wykona utwór „Wysoko” na żywo już 19 października, podczas spotkania wokół premiery „Małej Księżniczki” w ramach Wirtualnych Targów Książki. Oprócz Joanny Longić w wydarzeniu udział wezmą pisarka Karolina Lewestam i Maja Ostaszewska, którą można usłyszeć w audiobooku.

„Mały Książę” uważany jest za jedno z najwybitniejszych literackich dzieł XX wieku. Został przetłumaczony na ponad 300 języków, w tym na łemkowski czy kaszubski, a na całym świecie sprzedano 140 milionów egzemplarzy książki. Złożona, filozoficzna opowieść z ilustracjami autorstwa samego de Saint-Exupéry’ego zainspirowała dziesiątki innych twórców i artystów. Niemal 80 lat od premiery historia odczytywana jest z nowej perspektywy. Nietrudno zauważyć, że oprócz Róży w oryginale nie pojawia się ani jedna postać kobieca. Karolina Lewestam postanowiła to zmienić.

Bohaterką „Małej Księżniczki” jest dziewczynka. Na swej drodze spotyka legendarną amerykańską pilotkę, Amelię Earhart, która zaginęła w tajemniczych okolicznościach podczas pionierskiego lotu nad Pacyfikiem. Mała Księżniczka przemierza kosmos, próbując lepiej zrozumieć swój ukochany kwiat i napotyka po drodze mnóstwo dziwacznych i pięknych postaci. Jak informuje wydawca, nie jest to jednak książka, która została napisana wyłącznie z myślą o dziewczynkach – mądrość odkryją w niej zarówno dzieci, jak i dorośli.

Audiobook „Małej Księżniczki” czytany przez Maję Ostaszewską jest dostępny od 13 października w aplikacji Empik Go. Aktorka przedpremierowo odczytała trzy fragmenty książki podczas Dnia Głośnego Czytania. Można je wysłuchać poniżej. Fragment książki znajdziecie też na naszej stronie.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: muzyka