Rafał Wojaczek i electro pop

23 października 2011

W październiku ukazał się debiutancki album Fonetyki ?Requiem dla Wojaczka?. Na płycie znalazło się 12 tekstów nieżyjącego poety oprawionych muzyką w klimatach electro pop.

Materiał na płytę ukończono w maju 2011, niedługo przed 40. rocznicą samobójczej śmierci poety. Wtedy ukazała się ep-ka z czterema utworami, obecnie nakładem Fonokomu ukazuje się pełnowymiarowy album.

Płyta jest hołdem złożonym Rafałowi Wojaczkowi, jednemu z najbardziej znanych twórców powojennych, zaliczanemu do grona tzw. „poetów wyklętych”. Wojaczek przeszedł do legendy nie tylko z uwagi na swój wybitny talent ale również liczne skandale. To on na przełomie lat 60. i 70. wszczynał niezliczone bójki, przewracał krzesła i wyskakiwał przez szyby we wrocławskich knajpach. Zmarł po zażyciu śmiertelnej dawki lekarstw w maju 1971.

Muzyka do tekstów Wojaczka pełna jest nostalgicznych synth-popowych dźwięków inspirowanych brzmieniami Depeche Mode czy Obywatela GC.

Projekt Fonetyka powołało do życia dwóch przyjaciół a zarazem toruńskich muzyków, Przemek Wałczuk i Daniel Zaklikowski. „Tęskniliśmy za graniem, nie chcieliśmy rezygnować z pasji, a Wojaczek to piękna inspiracja i motywacja” – tłumaczą.

Za mastering płyty odpowiada Jacek Gawłowski (współpracował m.in. z Lechem Janerką, Marią Peszek, Moniką Brodką i Dorotą Miśkiewicz). Dystrybucji albumu podjął się Universal Music Polska.

Płytę promuje klip do utworu „Dla Ciebie piszę miłość” w reżyserii Jacka Kościuszko:

Strona zespołu: http://fonetyka.com/

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: muzyka