Premiera płyty z utworami do wierszy Tadeusza Różewicza. Posłuchaj nagrań Edyty Bartosiewicz i Wojciecha Waglewskiego

9 grudnia 2021

W piątek 10 grudnia swoją premierę będzie miała płyta „i milczeć i śpiewać. Piosenki z wierszy Tadeusza Różewicza”. Na albumie znajdziemy utwory m.in. Wojciecha Waglewskiego, Edyty Bartosiewicz, Całej Góry Barwinków, Kapeli ze Wsi Warszawa i Pablopavo.

To, co łączy wszystkich artystów, którzy wzięli udział w projekcie, to fakt, że wybrali wiersze, fragmenty dramatów i zinterpretowali je „po swojemu”. W rezultacie powstało 11 bardzo różnych utworów, reprezentujących odmienne style i gatunki muzyczne, pozwalających dostrzec coś nowego w tekstach Różewicza, które teoretycznie dobrze już znamy.

Płyta ukazuje się z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza. W komunikacie prasowym podkreślono, że pisarzowi udało się uniknąć stania się postacią pomnikową, choć wiele w tym kierunku robiono – o czym świadczą nagrody, odznaczenia i, co może najważniejsze, liczne teksty wkładane do kolejnych odsłon kanonu lektur. Tymczasem Różewicz wciąż literacko żyje, a nawet zdaje się, że coraz bardziej go odkrywamy.

Nakładem Wrocławskiego Domu Literatury przy współpracy z Agencją Koncertowo-Wydawniczą Karrot Kommando postanowiono zrealizować płytę, na której artyści przedstawiają utwory skomponowane do tekstów Różewicza. Jak informuje wydawca, płyta przypomina, że „poezję interpretować można różnie, nie tylko z zadumą i smutkiem”.

Swoje utwory na albumie zamieścili następujący twórcy: Bisz/Boxx, Morświn, Kirszenbaum, Wojciech Waglewski, Imiela i Suchar, Edyta Bartosiewicz, Cała Góra Barwinków, Emose i Ziemianie, Kapela ze Wsi Warszawa, Monady, Pablopavo i Patryk Kraśniewski.

Dzień po premierze, w sobotę 11 grudnia o godz. 19:00, w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury odbędzie się spotkanie z trójką artystów, którzy nagrali na płytę swoje numery: Konradem Imielą, Pawłem „Pablopavo” Sołtysem i Filipem Zawadą (Monady). Rozmowę poprowadzi dziennikarka muzyczna Agnieszka Szydłowska. Spotkanie będzie okazją także do wysłuchania utworów z płyty. Z uwagi na pandemiczne limity osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu powinny zgłaszać chęć udziału, pisząc na adres mailowy: sekretariat@literatura.wroclaw.pl.

Premierę całego albumu poprzedziło ukazanie się dwóch singli, których można posłuchać poniżej.

„Nie śmiem (Tam, gdzie trzeba)” w wykonaniu Edyty Bartosiewicz:

„Pragnienie” w interpretacji Wojciecha Waglewskiego i Michała Bryndala (Voo Voo):

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: muzyka