Polscy artyści śpiewają wiersze Cypriana Kamila Norwida. Premiera płyty „Norwid / Od.Nowa”

12 lipca 2022

Narodowe Centrum Kultury wydaje płytę z nagraniami, które polscy artyści stworzyli do wybranych wierszy Cypriana Kamila Norwida. Premiera albumu w sklepach stacjonarnych i online już w środę 13 lipca.

Płyta jest zapisem koncertu, upamiętniającego 200. rocznicę urodzin Norwida, który odbył się 15 listopada ubiegłego roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Artyści, którzy wystąpili na scenie, zinterpretowali wiersze poety pochodzące w większości ze zbioru „Vade-mecum”, uważanego za jeden z najważniejszych w jego dorobku.

„Myśląc o tym, co możemy zrobić z okazji, jaką była 200. rocznica, zadając sobie pytanie, jakie jest znaczenie poezji Norwida współcześnie, przede wszystkim wzięliśmy pod uwagę pytania, jakie on stawia. Norwid nieustannie pyta o to, co jest najważniejsze. Co stanowi fundament człowieczeństwa w zmieniającym się świecie? Jaka jest rola artysty? Jaka jest rola sztuki? Czym jest prawdziwa wolność? To są pytania, które są zawsze aktualne i stanowią o uniwersalności Norwida. To, co nam przyświecało, to próba odpowiedzi na te pytania i wyrażenie na nowo tej poezji w języku muzycznym” – mówił w podcaście Narodowego Centrum Kultury Maksymilian Olenderek z Działu Edukacji Kulturalnej NCK.

W projekcie udział wzięli m.in. Józef Skrzek i SBB, Kuba Stankiewicz, Renata Przemyk, Gaba Kulka, Baasch, Tomasz Makowiecki, Joanna Duda Trio, Kuba Więcek czy EABS. Większość nagrań do wierszy Norwida to autorskie kompozycje wykonawców. Uzupełniają je trzy utwory z repertuaru Czesława Niemena w nowych interpretacjach.

„Zapraszając do współpracy muzyków i wokalistów o wyrazistych osobowościach scenicznych, reprezentujących odmienne style i gatunki, poprzez ich oryginalne i na wskroś współczesne interpretacje muzyczne, Narodowe Centrum Kultury chciało zwrócić uwagę na ponadczasowe treści i przesłania wierszy Cypriana Norwida, ale też zaprezentować różnorodność muzycznych brzmień oraz indywidualizm wokalno-instrumentalnych interpretacji” – informują w komunikacie przedstawiciele Narodowego Centrum Kultury.

13 lipca projekt ukaże się na płycie kompaktowej i w wersji cyfrowej. Wydawnictwo „Norwid / Od.Nowa” będzie dostępne w sklepie Narodowego Centrum Kultury, w sieci Empik oraz innych punktach sprzedaży stacjonarnej i online. We wrześniu planowana jest premiera winylowej wersji albumu. Ci, którzy chcieliby przed kupnem płyty wysłuchać całego zapisu koncertu, mogą to uczynić na kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka