Peja rapuje „Wielką Improwizację” Mickiewicza

23 stycznia 2015

peja-rapuje-mickiewicza
Ryszard ?Peja? Andrzejewski nagrał hiphopową wersję „Wielkiej Improwizacji” z trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Utwór powstał na zamówienie Narodowego Centrum Kultury i promuje książkę „Raperzy kontra filomaci”.

Adam Mickiewicz i Rychu Peja ? takie połączenie może wydawać się nieco egzotyczne, ale wiersze Mickiewicza charakteryzowały się płynnością tekstu mówionego, a już tym bardziej dotyczy to „Wielkiej Improwizacji”, która nieprzypadkowo posiada taką, a nie inną nazwę, ponieważ według licznych przekazów monolog Konrada powstał w ciągu jednej nocy. Jest to bardzo prawdopodobne, bowiem Mickiewicz słynął z umiejętności improwizowania (czyli układania wierszy „na żywo”, którego odpowiednikiem w hip-hopie jest freestyle).

Sam Peja tak tłumaczy powód wzięcia udziału w projekcie: „Lubię wyzwania i niekonwencjonalne pomysły, rzeczy, których nikt jeszcze nie robił, coś, co daje mi nowe możliwości, rozwój warsztatu”. Raper ma również jak najlepsze zdanie o samym utworze powstałym blisko 200 lat temu: „Uważam, że jest on aktualny przede wszystkim ze względu na ładunek emocjonalny monologu i jego uniwersalizm, dzięki któremu również dziś możemy utożsamić się z poszczególnymi wersami?”

Beat do „Wielkiej Improwizacji” wyprodukował DJ. Zel. Utwór promuje książkę Tomasza Kukołowicza „Raperzy kontra filomaci” , która ukazała się nakładem Narodowego Centrum Kultury. Autor dokonuje w niej naukowego porównania filomatów, w tym Adama Mickiewicza, ze współczesnymi polskimi raperami.

Poniżej możecie wysłuchać „Wielkiej Improwizacji” w wykonaniu Peji:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: muzyka