Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio odczytali na nowo „Pieśń świętojańską o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Premiera płyty „Kwiateczki”

22 listopada 2021

Wokalistka Paulina Przybysz oraz saksofonista Kuba Więcek ze swoim trio nagrali płytę z utworami do tekstów z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Album zatytułowany „Kwiateczki” ukazał się w słynnej serii Polish Jazz.

Co roku Biblioteka Narodowa zaprasza artystów do wykonania w trakcie imienin Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”. Zadania tego podjęli się już m.in. Ania Rusowicz, Tomasz Stańko, Stanisława Celińska czy zespół Mikromusic. W ubiegłym roku, podczas 9. edycji imprezy, swoje interpretacje wykonali Kuba Więcek Trio wraz z Pauliną Przybysz.

„Myślę, że jest gdzieś w kosmosie departament skrzętnie planujący, kto na kogo wpadnie i jak wzmocni to funkcję sztuki tu na ziemi albo przedłuży, ożywi tę, która od stuleci miała swoją moc. A wychodząc nieco z tego baśniowego rozważania, bez zaproszenia Kuby i tego szalonego zamówienia Biblioteki Narodowej na oprawę muzyczną imienin Jana, pewnie nie sięgnęłabym po 'Pieśń świętojańską o Sobótce’ – a co gorsza, mogłabym jeszcze nie poznać Więcka, co z perspektywy czasu wydaje mi się tragiczną wizją rzeczywistości” – przyznała Paulina Przybysz.

Koncert w Ogrodzie Krasińskich był jedynie elementem przedsięwzięcia. Artyści zarejestrowali bowiem również płytę ze skomponowanym materiałem, która właśnie trafiła do sprzedaży. Album „Kwiateczki” to nowe odczytanie „Pieśni świętojańskiej o Sobótce”. Dwanaście piosenek brzmi świeżo i współcześnie, chociaż teksty pochodzą z epoki renesansu. Słowa Jana Kochanowskiego pojawiają się tu bowiem w nietypowej formie w połączeniu z nowocześnie wyprodukowanym trapowym bitem, jazzową harmonią oraz transową melodyką inspirowaną muzyką ludową.

„Te teksty mają bardzo ładną melodykę, ale też coś ze współczesnego rapu – pewną nieregularność. Głoski się zgadzają, ale są przeniesienia z jednej strofy na drugą, niektóre wyrazy można zatrzymać, zahaczać, powtarzać. Z drugiej strony te teksty nie są łatwe do przetrawienia. Ilość, którą obdarował nas Kochanowski, była dla mnie niczym tor przeszkód. Te słowa długo się we mnie układały, nawet teraz, kiedy występuję z nimi na koncertach, odkrywam ciągle nowe napięcia, akcenty tam, gdzie wcześniej ich nie widziałam” – przyznała Paulina Przybysz w wywiadzie udzielonym PAP.

Artyści podkreślają uniwersalną i wciąż aktualną wymowę utworów Kochanowskiego. „Nie wiem, jak to było być poetą w epoce renesansu, ale wiem, jak jest być artystką w XXI wieku. Piszemy o tym samym od stuleci i dlatego właśnie śpiewanie poezji Jana Kochanowskiego, choć w staropolskim, trochę dziwnym dla nas współczesnych języku jest szokująco aktualne. Trudy życia kobiet w patriarchacie, piękno i bezwzględność sił natury, do których zaleca się podejście pokorne i pełne szacunku. Jeśli się dokładnie wsłuchacie, a może sięgniecie po literaturę i pobawicie się w karaoke – grzebiąc w starej lekturze, usłyszycie ostrzeżenie przed zmianami klimatycznymi, a nawet inflacją” – zauważa Przybysz.

Pierwszym singlem promującym album był tytułowy utwór „Kwiateczki”, skomponowany do pieśni „Panna IV”. Jak zwraca uwagę Paulina Przybysz, pod słodką nazwą kryje się moc skomplikowanych uczuć. „Potrzebowałam dużo czasu z tekstem, żeby zrozumieć złożoność tych emocji zaklętych w rymach i fizycznie przenieść je na te częstotliwości. Rzeczywistość dziewcząt w 'Pieśni świętojańskiej o Sobótce’ to z jednej strony wielka renesansowa romantyczność, a z drugiej gorzkie czasy kojarzonych małżeństw, znoju pracy, bezwzględności sił natury i siły mężczyzn. W 'Kwiateczkach’ bohaterka wie, co znaczy szczęście prawdziwego zakochania. Marzy o odwzajemnieniu tego uczucia i jednocześnie prosi, by nie wchodzić jej w drogę. Śpiewając ten utwór czułam nieśmiałość i ostrożność, by nie zapeszyć delikatnej sytuacji, ale jest też lekkie warknięcie lwicy na czyhające tuż za rogiem zawistne koleżanki” – komentuje artystka.

W sieci można również posłuchać piosenki „Do domu” do tekstu „Panny VII” oraz utworu „Dorota” do „Panny XI”. Płyta „Kwiateczki” ukazała się w reaktywowanej w 2016 roku serii Polish Jazz. Twórcy informują, że jest to pierwszy od 1989 roku wokalno-instrumentalny album w serii. Z cyklem utworów Kochanowskiego „Pieśń świętojańska o Sobótce” możecie zapoznać się w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

[am]
fot. i źródło: Warner Music Poland

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: muzyka