Natalia Moskal nagrała płytę z utworami do wierszy Kazimiery Iłłakowiczówny

8 listopada 2018


7 listopada do sprzedaży trafiła 5-utworowa ep-ka „Bunt młodości” Natalii Moskal, na której znalazły się teksty wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny z muzyką Jana Stokłosy. Płytę promuje singiel „Trąbka”, którego możecie wysłuchać poniżej.

Fascynacja Natalii Moskal twórczością Kazimiery Iłłakowiczówny zaczęła się po przeczytaniu biografii: „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie” Joanny Kuciel-Frydryszak. To był punkt zapalny do tego, aby bliżej przyjrzeć się jej twórczości, a następnie podjąć decyzję o stworzeniu projektu muzycznego. To kolejna ważna kobieta, której twórczość Natalia postanowiła przybliżyć. Wcześniej piosenkarka przetłumaczyła i doprowadziła do wydania książki „Rodowód” Ester Kreitman, siostry Noblisty Isaaca Bashevisa Singera.

Iłłakowiczówna jest szczególnie bliska Natalii Moskal, ponieważ ona także tłumaczyła literaturę. Tytuł płyty „Bunt młodości” też ma znaczenie ? to w odczuciu piosenkarki tekst, który obrazuje przynależność do wspólnoty młodych ludzi, chcących zmienić świat.

„Historia Kazimiery Iłłakowiczówny jest niezwykła już od wczesnego dzieciństwa. Najbardziej imponuje mi jej siła, która zapewne była jej niezbędna aby przetrwać strach przed ostracyzmem społecznym ze względu na bycie nieślubnym dzieckiem, osierocenie, dwie wojny, brak możliwości powrotu do ukochanej pracy w MSZ po II wojny światowej, czy też prowadzenie samotnego życia. Mawiała, że poświęciła życie osobiste, aby 'przeżywać zbiorowość’. Dokonując wyboru wierszy skupiłam się na tekstach, które pokazują właśnie zaangażowanie Iłłakowiczówny w losy Polski. Są to utwory, które opowiadają o cierpieniu, niewoli, wojnie, jak również nawiązują do odzyskania niepodległości” ? mówi Natalia Moskal.

Muzykę do wszystkich pięciu utworów skomponował Jan Stokłosa, który także odpowiada za produkcję płyty. Album jest eklektyczny ? łączy m.in. harfę, fortepian, czy kwartet smyczkowy z brzmieniami elektronicznymi. Dynamika utworów też jest zróżnicowana. Dwie piosenki („Trąbka” i „Miłość”) są liryczne, bardziej stonowane, a pozostałe trzy dynamiczne i energetyczne. Tytułowy „Bunt młodości” jest transowy i hipnotyczny, adekwatny do jego emocjonalnej siły.

Płytę promuje singiel „Trąbka”. „Bardzo mi się podoba liryczny charakter tego utworu. Jest niezwykle emocjonalny, ale ma też w sobie pewną lekkość i kołysankowy charakter, który mnie wzrusza. Lubię też tę powtarzalność refrenu, który niby jest tylko zbitką kilku sylab, ale jednocześnie jest w nim ukryta niesamowita moc” ? dodaje Natalia.

Poniżej możecie zobaczyć teledysk do utworu „Trąbka”:

Tematy: , , ,

Kategoria: muzyka