Muzyczny hołd dla powieści Jacka Kerouaca

19 września 2013

płyta inspirowana "Tristessą" Kerouaca
Grupa amerykańskich indie-rockowych artystów z Lee Ranaldo z Sonic Youth, Williamem Fitzsimmonsem, grupą The Low Anthem i Willem Daileyem na czele nagrała album oparty na powieści Jacka Kerouaca „Tristessa”.

Wydana w 1960 roku i dotąd nie przetłumaczona na język polski powieść „Tristessa” opowiadała o relacji Kerouaca z uzależnioną od narkotyków meksykańską prostytutką. W rzeczywistości kobieta miała na imię Esperanza (po hiszpańsku „nadzieja”), autor jednak zmienił imię bohaterki na „Tristessa” (po hiszpańsku „smutek”).

Album nosi tytuł „Esperanza: Songs from Jack Kerouac’s Tristessa”, a odpowiedzialnym za jego powstanie jest Jim Sampas, producent muzyczny specjalizujący się w tribute albumach. To spod jego ręki wyszły m.in. „Bringing It All Back Home” z piosenkami Boba Dylana i „Badlands”, czyli wydany nakładem Sub Pop hołd dla „Nebraski” Bruce’a Springsteena.

Zainteresowanym twórczością Kerouaca nazwisko producenta z pewnością nie jest obce. Jim Sampas jest bowiem bratankiem Stelli Sampas Kerouac, trzeciej i ostatniej żony pisarza.

Na płycie, która ukazała się 17 września, znajdziemy łącznie 16 utworów: 13 piosenek inspirowanych fabułą powieści oraz 3 recytacje fragmentów dzieła (recytacji jednego z urywków „Tristessy” podjął się Lee Ranaldo). „Jest muzykalność zarówno w jego prozie, jak i poezji, która świetnie się sprawdza” – mówi o twórczości swojego wuja i zarazem powodach realizacji albumu Jim Sampas.

Płyta „Esperanza: Songs from Jack Kerouac’s Tristessa” wydana została na razie jedynie w formie cyfrowej (możecie ją kupić m.in. na Amazonie). Poniżej prezentujemy w całości jeden z utworów, jakie znajdziecie na albumie – „Broke My Calm” Willa Daileya:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka