Młodzi artyści interpretują klasykę literatury we współczesnym stylu w ramach projektu Allegro Lektury 2.0

4 maja 2020


Czy problemy bohaterów klasyki literatury można przedstawić we współczesnym stylu? Jak najbardziej! W ramach projektu Allegro Lektury 2.0 największa platforma transakcyjna w Polsce zaprosiła do współpracy młodych artystów, którzy potraktują znane wszystkim dzieła ze świeżym podejściem. Dwa pierwsze utwory znajdziecie już w sieci.

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social mediów? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących „warszawkę” i prowincję? Być może obecnym światem rządzą nowe technologie, jednak nie da się ukryć, że dylematy, przez które Słowacki lub Witkacy nie mogli zasnąć, są ponadczasowe.

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, ale ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie mają miejsce, oraz język, w którym są opowiadane – mogą wydać się nierzeczywiste, a tym samym skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury. Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym.

Do pracy twórczej nad projektem Allegro Lektury 2.0 zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury, powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Pierwsze dwa odcinki podcastu są już dostępne na kanale YouTube Allegro oraz Spotify. Piosenkarka Mery Spolsky, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach „Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

„Być może dawne czasy różniły się modą, językiem i kwestiami politycznymi, ale ludzie, którzy w nich żyli i tworzyli, podobnie jak my również zastanawiali się jak leczyć złamane serce, czy wybierać prawdziwą miłość czy stabilizację, czym opłacić podstawowe potrzeby? Może łączy ich z nami więcej niż nam się wydaje, a w poszukiwaniu odpowiedzi na uniwersalne pytania nie jesteśmy osamotnieni…” – tymi słowami  narrator podcastu wprowadza nas w świat bohaterów „Kamizelki”.

W drugim odcinku przestawiono słuchowisko „Trening” zrealizowane przez młodego reżysera Igora Leśniewskiego znanego też pod pseudonimem Ajgor Ignacy. Już sam tytuł, „Trening”, podpowiada, że jest to adaptacja trenów Jana Kochanowskiego.

W następnej kolejności usłyszymy Rosalie., która podejmie się adaptacji „Pożegnania jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Nadia Długosz „Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, a Kamil „Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat „Lalki” Bolesława Prusa. Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.

Posłuchaj Mery Spolsky w piosenkowej wersji „Kamizelki” Bolesława Prusa:

Posłuchaj Ajgora Ignacego interpretującego treny Jana Kochanowskiego:

[am]

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka, słuchowiska