banner ad

Mitch & Mitch nagrali muzykę ilustracyjną do „Folwarku zwierzęcego” Orwella

12 lipca 2021

Mitch & Mitch przygotowali zbiór muzycznych impresji ilustrujących „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Minialbum z oryginalną ścieżką dźwiękową do audiobooka dostępny jest wyłącznie w aplikacji Empik Music.

Działalność Mitch & Mitch od kilkunastu lat stanowi na polskiej scenie zjawisko. Fanów eksperymentalnych brzmień zaskakują nieszablonowymi projektami. Po swojej pierwszej płycie koncertowali zarówno na Pikniku Country w Mrągowie, jak i na mysłowickim jeszcze wtedy Off Festivalu. Mają na koncie albumy nagrane m.in. z niemieckim producentem muzyki elektronicznej Felixem Kubinem czy brazylijskim kompozytorem i muzykiem Kassinem. Natomiast współpraca ze Zbigniewem Wodeckim przyniosła im nagrodę Fryderyka. To właśnie dzięki Mitch & Mitch udało się po blisko czterdziestu latach spopularyzować szerzej nieznany materiał z debiutanckiego albumu „Zbiga”.

Teraz „Mitche” podjęli się zilustrowania jednej z najważniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Z szalonej orkiestry zmienili się znów w duet muzyków studyjnych, podobnie jak w początkach swojej kariery. Zainspirowani złowieszczą literacką wizją stworzyli sześć utworów, które wzbogaciły audiobooka, ale też złożyły się na mini album pod tym samym tytułem. Oryginalnej ścieżki dźwiękowej można słuchać w aplikacji Empik Music, gdzie dostępny jest na wyłączność.

„Imponuje nam odwaga Mitch & Mitch w odkrywaniu coraz to nowych terytoriów w muzyce – od szalonej wersji country, poprzez legendarną już współpracę ze Zbigniewem Wodeckim, po zapuszczanie się w muzykę brazylijską czy inspiracje twórczością Ennio Morricone. Dlatego pomysł, żeby to właśnie 'Mitche’ – ze swoim abstrakcyjnym humorem i wyobraźnią muzyczną – zilustrowali 'Folwark zwierzęcy’, od razu wydał nam się trafiony w dziesiątkę i zupełnie naturalny. Cieszymy się, że ta ścieżka dźwiękowa trafi do Empik Music jako osobny album, ponieważ to rodzaj bardzo subtelnego i przemyślanego udźwiękowienia, które broni się jakością na swoich własnych prawach, w oderwaniu od kontekstu audiobooka” – komentuje Kuba Ambrożewski z Empik Music.

Muzyka Mitch & Mitch powstała do audiobooka zrealizowanego na podstawie nowego przekładu „Folwarku zwierzęcego” w tłumaczeniu Szymona Żuchowskiego (Wydawnictwo W.A.B.). Książkę opatrzono odnalezioną po latach przedmową Orwella, która ukazuje się w języku polskim po raz pierwszy.

To druga taka współpraca Empik Go i Empik Music. W marcu 2021 roku premierę miał audiobook późniejszej powieści Orwella, „1984”, z oryginalną muzyką skomponowaną przez Tymona Tymańskiego. Obie książki angielskiego pisarza w nowej odsłonie dostępne są w aplikacji Empik Go.

Wybranych utworów Mitch & Mitch do „Folwarku zwierzęcego” możecie posłuchać w udostępnionych przez Empik fragmentach audiobooka:

[am]
fot. Bartka Tycińskiego: Maciej Hrynczyszyn/Wikimedia Commons, fot. Macia Morettiego: Rafał Komorowski/Wikimedia Commons

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: muzyka