Mela Koteluk i Kwadrofonik nagrali płytę na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

24 lipca 2020

24 lipca nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego ukazała się płyta Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik z piosenkami na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Album „Astronomia poety. Baczyński” opublikowany został z okazji obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wybór poezji, kompozycje i koncepcja muzyczna projektu są wspólnym dziełem Meli Koteluk oraz Bartka Wąsika, pianisty z kwartetu Kwadrofonik, który jest również autorem aranżacji. Artyści przyznają, że przyświecała im intencja, by pokazać Baczyńskiego jako pacyfistę i mistyka, człowieka zakochanego w życiu.

„Rolą artysty jest poszerzanie świadomości u odbiorców i Baczyński był naprawdę wybitny pod tym względem” ? mówi Mela Koteluk. „Zginął w wieku 23 lat, a zostawił po sobie około 200 wierszy, z czego prawie każdy, za który się braliśmy, był jakąś inspiracją, ale koniec końców naturalnie wytworzył się nam mianownik, który jest tą astronomią poety, czyli tym światem Baczyńskiego, o którym mam wrażenie, że w Polsce mało kto ma pojęcie, może specjaliści, którzy interesują się jego poezją, ale na pewno nie ludzie młodzi” ? dodaje Bartek Wąsik.

Artyści postanowili pokazać jasne oblicze Baczyńskiego oraz zwrócić uwagę na niezwykłą wrażliwość i uniwersalność jego twórczości. „To nie do końca tak, że my wybraliśmy tylko białe klawisze z klawiatury. Ale szukaliśmy, i to nie było wcale trudne, ku naszemu zdziwieniu, znaleźć jasnego Baczyńskiego, takiego człowieka zakochanego w życiu” ? komentuje Mela Koteluk.

„Te wiersze, które wybraliśmy, są absolutnie powalające. Nie ma tam ani jednej kuli wystrzelonej, nie ma ani jednej czaszki toczącej się, nie ma wojny, tylko jest Baczyński pacyfista, wielki miłośnik pokoju, wielki miłośnik życia i przyrody, człowiek rodzinny, ale też wizjoner. Łączenie pewnych słów i zdań w tych wierszach jest tak niezwykłe. Te teksty powodują, że mam gęsią skórkę” ? przyznaje Bartek Wąsik.

Płyta jest już dostępna w sprzedaży, a poniżej możecie zobaczyć teledysk promujący to wydawnictwo, który powstał do utworu „Astronomia”:

[am]
fot. Facebook/Muzeum Powstania Warszawskiego

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka