banner ad

Lider The Dandy Warhols nagrał płytę do swojego komiksu

6 lutego 2012


Lider The Dandy Warhols, Courtney Taylor-Taylor, wydaje płytę ?fikcyjnego? zespołu, który jest bohaterem jego komiksu.

Trzeba przyznać, że historia tego projektu jest dosyć skomplikowana. W 2009 Taylor napisał scenariusz do komiksu, a do współpracy przy grafice zaprosił rysownika Jima Rugga oraz kolorystę Jona Fella, z którym w młodości grał razem w zespole. Komiks pod tytułem ?One Model Nation? ukazał się w Stanach nakładem Image Comics i opowiadał o fikcyjnym art noise?owym zespole, który nieświadomie zostaje wyniesiony na czoło radykalnego ruchu politycznego w Niemczech w 1977 roku. Komiks prezentował różne punkty widzenia członków zespołu ? niektórzy z nich byli zainteresowani ideą rewolucji, inni woleli się skupić na tworzeniu muzyki. ?One Model Nation? to epicka opowieść o wędrówce zespołu na sam szczyt, mrocznych dniach Frakcji Czerwonej Armii oraz tajemniczym zniknięciu kapeli zaledwie miesiąc później.

Na okładce pierwszego wydania komiksu lider The Dandy Warhols skrywał się pod pseudonimem C. Allbritton Taylor, gdyż ? jak sam wyjaśnił ? chciał, ?żeby to był komiks wydany w komiksowym światku, bez przesadnego szumu wokół?.

Teraz jednak, pod koniec stycznia, nakładem Titan Books ukazało się wznowienie w twardej oprawie z o wiele większą pompą. Tym razem na okładce pojawiło się nazwisko wokalisty, a dla mniej zorientowanych również nazwa ?The Dandy Warhols?. Taylor przyznał, że decyzja o zmianie podyktowana była sugestią wydawcy.

?W Image mają inne podejście? ? tłumaczy. ?Titan to jest tytan. Mają duże marketingowe wyczucie (?) są jak duża wytwórnia. A Image jest jak Sub Pop Records. Oba (wydawnictwa ? przyp. red.) podobają mi się jednakowo.?

Wraz z wznowieniem komiksu na rynku ukazała się również płyta fikcyjnego zespołu One Model Nation. Wizualnie odwołujący się do estetyki Kraftwerk projekt muzycznie oscyluje w rejonach art noise?u. ?Wyobraźcie sobie, że ?Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band? zostało nagrane w 1977 roku w Berlinie i brzmiało jak Joy Division? ? napisał o płycie Theo Spielberg ze Spinnera.

Z wypowiedzi Taylora wynika, że cały projekt ma raczej charakter jednorazowego przedsięwzięcia. Muzyk nie planuje w najbliższym czasie ani regularnych koncertów pod nazwą One Model Nation, ani kolejnych komiksów. Obecnie skupia się na nowej, siódmej, płycie The Dandy Warhols.

One Model Nation to kolejny po Gorillaz projekt, który w oryginalny sposób połączył komiks z muzyką.

Poniżej możecie zobaczyć zapowiedź komiksu wykorzystującą fragment muzyki fikcyjnego zespołu:

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka