banner ad

Karolina Cicha rusza w trasę Śladami Tadeusza Różewicza

13 października 2015

sladami-rozewicza-trasa
W rok po śmierci Tadeusza Różewicza piosenkarka Karolina Cicha rusza w trasę „Śladami Różewicza” upamiętniającą życie i twórczość poety. Koncerty prezentować będą materiał z wydanej w 2010 roku płyty „Do Ludożerców” i połączone będą z krótkim wykładem ? wspomnieniem o Tadeuszu Różewiczu.

Koncerty ukażą poezję Różewicza przekrojowo, począwszy od jego tekstów ostatnich, w których opisywał obecną rzeczywistość, przez wiersze takie jak „List do Ludożerców” będące wnikliwym opisem mentalnego marazmu Polaków czasu PRL-u, aż do jego młodzieńczych, wojennych tekstów. Ukażą także mniej znaną twarz Różewicza ponowoczesnego, który poetyką ściśniętego gardła opisywał nową, skonsupmcjonalizowaną rzeczywistość. Utwory, które będziemy mogli usłyszeć, pochodzą z wydanej w 2010 roku płyty „Do ludożerców”. Ten krążek z pogranicza rocka i alternatywy to pierwszy w historii album w całości opatrzony tekstami wybitnego poety.

Koncerty odbędą się w miastach, w których żył i tworzył poeta. Wstęp na wydarzenia jest wolny na podstawie bezpłatnych zaproszeń. Informacje o tym, jak uzyskać zaproszenia, znajdziecie poniżej przy poszczególnych lokalizacjach koncertów.

3 listopada 2015, godz. 19.00
Wrocław – Stary Klasztor
(Bezpłatne wejściówki na koncert można rezerwować pod adresem: bilety@o2.pl)

4 listopada 2015, godz. 19.00
Radomsko – Miejski Dom Kultury
(Bezpłatne wejściówki – do odbioru w Kasie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku)

5 listopada 2015, godz. 19.00
Częstochowa – Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”
(Informacje znajdziecie niebawem na profilu FB lub stronie ośrodka)

Tadeusz Różewicz (1921-2014) to jeden z najwybitniejszych artystów pokolenia Kolumbów – twórców, których młodość przypadła na tragiczne lata wojny. Nagrodzony w 2008 rok Europejską Nagrodą Literacką za całokształt twórczości. Jego teksty z niesłabnącą aktualnością poruszały najgłębsze emocje polskiej rzeczywistości: Od lat wojny, opisanych w tak znanych tekstach jak „Warkoczyk” czy „Ocalony”, poprzez opis traumy powojennej (np. „Kartoteka”), a także wnikliwy opis mentalnego marazmu Polaków w czasie PRL-u w „Naszej małej stabilizacji” czy „Liście do ludożerców”. W ostatnich latach Różewicz pisał teksty dotyczące naszej konsumpcyjnej rzeczywistości z równą ostrością, z jaką niegdyś pisał o wojnie („Walentynki”, „Od jutra się zmienię”) ? ironicznej krytyce poddawał McDonaldowy świat, walcząc o zachowanie wartości. Poeta zmarł 24 kwietnia 2014 roku we Wrocławiu.

Karolina Cicha to wokalistka, aktorka, kompozytorka i multiinstrumentalista. Jest doktorem literaturoznawstwa, a w dziedzinie muzyki – samoukiem. W latach 2005-2009 związana była z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Muzycznie zadebiutowała albumem „Gajcy!” wydanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2010 roku nagrała kolejną wydaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego płytę „WWW.WAWA2010.PL” z własnymi aranżacjami piosenek o Warszawie (na płycie wystąpili m.in. z Czesław Mozil, Olaf Deriglasoff, Mamadou Diouf, Titus, Tomasz Budzyński, Jorgos Skolias, Tymon Tymański). W tym samym roku powstał album „Do Ludożerców” z muzyką do tekstów wybitnego poety Tadeusza Różewicza.

Pierwszy autorski album artystki, „Miękkie Maszyny”, ukazał się w 2012 roku. W następnym roku Cicha zwróciła się w stronę world music, wydając nakładem własnego wydawnictwa płytę „Wieloma językami”. Album nagrany z Bartem Pałygą wskrzesza i ukazuje w nowoczesny muzycznie sposób kulturowe dziedzictwo regionu Podlaskiego, rodzinnych stron Cichej. Projekt nagrodzony Grand Prix Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” od 2013 roku jest prezentowany na całym świecie podczas prestiżowych wydarzeń i festiwali. Jesienią 2015 koncert zostanie zaprezentowany podczas największych na świecie targów World Music Expo Womex w Budapeszcie.

Na bazie „Wieloma językami” w 2015 roku została wydane nakładem Universal Music Polska płyta „Jidyszland” poświęcona kulturze żydowskiej. Najnowszy projekt artystki „Poland – Pakistan. Music withoud boarders” zrealizowany został przy wsparciu Ambasady RP w Islamabadzie. Celem muzycznej podróży była współpraca Karoliny Cichej i jej zespołu z Shafqatem Ali Khanem, pieśniarzem, mistrzem gazel ? poetyckiej formy mającej korzenie w XIV wieku oraz pakistańskimi muzykami. Album ukazał się już w Pakistanie. W Polsce wydany zostanie na przełomie 2015 i 2016 roku.

Trasa „Śladami Różewicza” odbędzie się pod patronatem Booklips.pl.

sladami-rozewicza-plakat

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka, wydarzenia