banner ad

Janusz Radek nagrał płytę do wierszy Haliny Poświatowskiej. Posłuchaj fragmentów

25 kwietnia 2017


Janusz Radek nagrał płytę, która powinna zainteresować wielbicieli polskiej poezji. „Kim Ty jesteś dla mnie” to tytuł albumu prezentującego kompozycje artysty do czternastu wierszy Haliny Poświatowskiej. Krążek ukaże się 9 maja w 82. rocznicę urodzin poetki. W związku z premierą wydawnictwa od maja do 11 października, czyli 50. rocznicy śmierci Poświatowskiej, odbędą się liczne działania, także o charakterze niestandardowym, przybliżające jej wciąż aktualną twórczość. Tymczasem w sieci dostępne są już pierwsze fragmenty utworów pochodzących z płyty.

„Kim Ty jesteś dla mnie” to płyta, która jest efektem projektu Poświatowska/Radek, jaki powstał w 2015 roku i miał swoją premierę na Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Haliny Poświatowskiej. Od tego czasu Janusz Radek zagrał blisko 30 bardzo dobrze przyjętych koncertów z tym materiałem. Jednakże po Poświatowską artysta sięgał już wcześniej. Pierwsze kompozycje do jej wierszy napisał przeszło 15 lat temu. Można je znaleźć na jego albumach: „Królowa Nocy”, „Dziękuję za miłość”, „Dom za miastem” i „Popołudniowe Przejażdżki”.

„Poezję tworzą wizjonerzy, a taka była właśnie Halina Poświatowska. Ta młoda, bezkompromisowa kobieta, zachłanna wiedzy i ciągle ją poszerzająca, stworzyła niezwykle uniwersalne wiersze. Nie tylko o miłości, nie tylko dla kobiet. Ja sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. W moich utworach starałem się zawrzeć cząstkę tego jej ogromnego pragnienia życia, miłości, wiedzy i świata. Dlatego tym razem skupiłem się wyłącznie na treści jej wierszy. Nie chciałem przy tym interpretować Haliny, nie zamierzałem jej tłumaczyć. Zbudowałem tło muzyczne, bliskie moim aktualnym inspiracjom, którego stałem się częścią” – mówi Janusz Radek.

W związku z obchodami 50. Rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej artysta przygotował studyjny materiał, będący odzwierciedleniem programu koncertowego wykonywanego w ramach projektu Poświatowska/Radek. Na warsztat wziął nie tylko pełne namiętności utwory, ale także filozoficzne wiersze, z jednej strony pełne pytań z drugiej wyjaśniające rzeczywistość z jaką przyszło się mierzyć młodej poetce.

„W trakcie pracy nad płytą, koncentrowałem się na doborze wierszy Haliny Poświatowskiej, tak, aby pokazać subtelność i uniwersalizm jej twórczości. Jednocześnie dążyłem do tego, aby kompozycje brzmiały nowocześnie i były spójne z tym, jak odbieram Poświatowską ? jako nowoczesną, pełną życia i wyrazistą osobę. Tak też chciałbym ją moim słuchaczom przedstawić. Stąd oprócz tradycyjnych singli, płyty i koncertów, pojawi się w przestrzeni kilka nietypowych działań zachęcających do ciągłego odkrywania twórczości Haliny Poświatowskiej. Pierwsza odsłona całości już 8 maja podczas domówki, na którą gorąco zapraszam” ? wyjaśnia Janusz Radek.

Wszystkie akcje mające przybliżyć postać i twórczość Haliny Poświatowskiej zamkną się w symbolicznej klamrze ? od daty urodzin poetki przypadającej 9 maja, do rocznicy śmierci 11 października. W tym czasie odbędzie się m.in. konkurs ?#kimtyjestesdlamnie, na tekst piosenki inspirowany poezją Poświatowskiej. W mediach społecznościowych zostaną przypomniane wybrane fragmenty wierszy poetki ? wszystko pod hasłem „Z tęsknoty pisze się wiersze”. Planowana jest również akcja #PoświatowskaSięCzyta, w której każdy poprzez wrzucenie nagranego video będzie mógł zaprezentować swój ulubiony tekst poetki. Do akcji zaproszone zostaną także znane osoby. Natomiast w cyklu „Poświatowska ? to podobno był człowiek” będzie można poznać intrygujące wątki z biografii poetki.

Wydarzenia zainauguruje „Domówka”, która odbędzie się 8 maja o godz. 21:00 w krakowskim klubie Alchemia. Jeśli ktoś nie będzie mógł być na miejscu nic nie straci – całość będzie transmitowana na żywo na profilu Janusza Radka na Facebooku. W trakcie „Domówki” Janusz Radek zaprezentuje materiał z płyty „Kim ty jesteś dla mnie”. Tego wieczoru będzie miała miejsce także premiera teledysku do singla promującego projekt. Podczas spotkania odbędzie się również rozmowa o Halinie Poświatowskiej i jej twórczości, o powstaniu płyty, doborze wierszy, a także o koncertach. Oprócz Janusza Radka wezmą w niej udział zaproszeni goście specjalni – osoby związane z projektem oraz twórcy płyty.

Poniżej możecie wysłuchać fragmentów płyty Poświatowska/Radek „Kim Ty jesteś dla mnie”:

[am]
źródło: mat. prasowe
fot. Marcin Sojka

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka