Fantazman nagrał płytę inspirowaną antyutopijną powieścią Christiana Krachta

16 stycznia 2013


Śląski zespół Fantazman nagrał płytę inspirowaną antyutopijną powieścią szwajcarskiego pisarza, dziennikarza i podróżnika Christiana Krachta. Album zatytułowany „Tu będę” to 13 utworów, które ? jak zapowiadają muzycy ? są dla książki tym, czym teledysk dla piosenki.

Wydana w Polsce nakładem FA-artu powieść kontrowersyjnego pisarza pt. ?Tu będę w słońcu i cieniu? przedstawia alternatywny bieg historii: Lenin w 1917 roku nie wyjeżdża do Rosji, ale pozostaje w Szwajcarii, wznieca w niej komunistyczną rewolucję, w wyniku której powstaje Socjalistyczna Republika Szwajcarii. Szwajcaria zaczyna kolonizować Afrykę i jest w ciągłym stanie wojny z innym totalitarnymi imperiami, zwłaszcza z federacją brytyjskich i niemieckich faszystów. Opowieść zaczyna się około roku 2010, jest przedstawiona z punktu widzenia czarnoskórego komisarza politycznego, który odbywa podróż do serca komunistycznego imperium – gigantycznej twierdzy Redity, wydrążonej w alpejskich górach – by aresztować wroga komunistycznej Szwajcarii, Brażyńskiego.

Ta surrealistyczna i przemyślana proza przełożona została na ciężkie elektroniczne bity uzupełnione dźwiękami afrykańskich bębnów oraz niewinnym, kobiecym wokalem wyśpiewującym poetyckie teksty autorstwa Cezarego K. Kędera, poety, pisarza i redaktora naczelnego kwartalnika ?FA-art?. Materiał powinien spodobać się zarówno fanom electro, syntezatorowych brzmień, jak i poezji, gdyż jednym z atutów projektu jest właśnie jego literackość.

Za nazwą Fantazman kryje się trójka młodych muzyków ze Śląska. Za programowanie elektroniki odpowiedzialny jest Sebastian ?Stian? Pypłacz, towarzyszą mu wokalistka Joanna Świdrak oraz Paweł Grad na instrumentach klawiszowych. Jak tłumaczą sami muzycy, celem projektu jest udowodnienie, że literatura to nie tylko czytanie w domowym zaciszu, ale i inspirujący sposób na przeżywanie rzeczywistości.

Płyta kompaktowa Fantazmana pt. „Tu będę” do nabycia w sklepie wydawnictwa FA-art. Odsłuchać całość bądź zakupić w formie mp3 można na stronie zespołu na bandcampie.

Poniżej prezentujemy utwór promujący album pt. „Por Favor komisarzu”:

fot. zespołu: A. Widuchowski

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka