Brodka, Wieniawa, Szroeder i inni uwspółcześnili klasykę polskiej literatury. Posłuchaj ich wersji utworów Leśmiana, Mickiewicza i innych pisarzy

17 września 2020

Allegro udostępniło kolejne podcasty z serii Lektury 2.0, w których młodzi twórcy uwspółcześniają klasykę polskiej literatury. Tym razem w przedsięwzięciu wzięły udział muzyczne gwiazdy. Jak poradzili sobie ze znanymi utworami Brodka, Julia Wieniawa, Natalia Szroeder, Miuosh i Natasza Urbańska? Przekonajcie się.

Gdzie i jak tworzyliby klasycy polskiej literatury, gdyby żyli współcześnie? Czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska głosiłaby idee feministyczne, a Bolesław Leśmian bawił się słowem na Tik-Toku? Czy Adam Mickiewicz pisałby teksty do alternatywnych ballad, by później udostępnić je na platformie audio? Artyści biorący udział w projekcie Allegro Lektury 2.0 przekonują, że przekaz drzemiący w twórczości mistrzów wcale nie traci na aktualności.

„Choć lektury szkolne często kojarzą się z archaizmem i oderwaniem od współczesnych realiów, Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt Lektury 2.0 na nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej, że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej” – tymi słowami wprowadza do projektu narrator pierwszego z poniższych podcastów.

Na początek przenosimy się w romantyczny świat Adama Mickiewicza i wypływamy na niezbadane wody jeziora Świteź, gdzie co noc spotykał się dzielny młodzieniec z piękną dziewczyną. Julia Wieniawa sięgnęła bowiem po „Świteziankę”, nadając temu klasycznemu romansowi nutę nieoczywistości. Piosenkarka i aktorka wyśpiewała pełen niepewności tekst o miłosnym trójkącie, przy okazji go uwspółcześniając.

Dalej czekają słuchaczy kolejne muzyczne perełki. Brodka zinterpretowała utwór Bolesława Leśmiana o królewnie i smoku. Wiersz „Gad” w wykonaniu artystki stał się wprost hipnotyzująco mroczny, a aranżacja producenta 1988 sprawiła, że piosenka mogłaby spokojnie zaistnieć na niejednej alternatywnej imprezie.

Natalia Szroeder nagrała swoją interpretację poetyckiej „Modlitwy” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, nadając utworowi delikatne i eteryczne, a jednocześnie wyraziste brzmienie.

Natomiast Miuosh pokazał poezję Cypriana Kamila Norwida w wersji rap. Dla publiczności ceniącej ten gatunek muzyki za swoiste „nieokrzesanie” poetyckie strofy mogą stanowić ciekawy kontrapunkt.

Kolejną artystką, która wzięła udział w przedsięwzięciu Lektury 2.0 jest Natasza Urbańska. Spośród licznych klasyków polskiej literatury wybrała Henryka Sienkiewicza, i to nie powieść byle jaką, lecz noblowską „Quo vadis”. Jesteście ciekawi, jak to wybrzmiało z muzyką? To posłuchajcie.

Drugą serię, w której wystąpili powyżsi artyści, zapoczątkował Smolasty. Jego wersję wiersza „Lubię, kiedy kobieta…” Kazimierza Przerwy-Tetmajera możecie posłuchać, klikając tutaj. Wcześniej w projekcie „Allegro Lektury 2.0” udział wzięli: Mery Spolsky, Ajgor Ignacy, Rosalie, Nadia, Kamil „Saful” Nożyński i Krzysztof Zalewski. Podcasty z obydwu sezonów mają już blisko 2 miliony wyświetleń.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: muzyka, słuchowiska