Adam Mickiewicz i „Dziady” w nowym utworze zespołu Żywiołak

9 listopada 2021

Zespół Żywiołak we współpracy z Pauliną Kut, wokalistką zespołu dollZ używającą obecnie pseudonimu Baddie, zrealizował utwór i teledysk inspirowany tradycją Dziadów, a także cyklem dramatów Adama Mickiewicza nawiązujących do tego zwyczaju. Sam wieszcz pojawia się w wideoklipie. Wciela się w niego wokalista zespołu Robert Jaworski.

Teledysk pokazuje Adama Mickiewicza, który przenosi się na warszawską Pragę, gdzie ma okazję uczestniczyć w mocno psychodelicznych obchodach Dziadów i zakrapianej imprezie z uczestnikami obrzędu. Wyprawa kończy się pozostawieniem na stoliku w pubie ukończonego manuskryptu dzieła. Co ciekawe, fragmenty II i IV części „Dziadów” Mickiewicza zostały wykorzystane do zbudowania fabuły tekstu utworu.

„Adam Mickiewicz załapał się na żywy jeszcze prastary ludowy obrzęd odbywających się kilka razy w roku tradycyjnych Dziadów, przebywając najprawdopodobniej na Białorusi. Przyjęło się że Dziady jesienne zaczynano obchodzić w noc przełomu października i listopada, kiedy to otwierać się miało przejście między światem zmarłych i żywych. Nasz utwór to można powiedzieć już tylko inspiracja dziełem naszego wielkiego Wieszcza” – informuje zespół Żywiołak.

„Miejsce, jakie w obecnej kulturze pełni ów poemat dramatyczny, dowodzi wciąż uniwersalności dzieła i jest przykładem szeroko rozumianej dziś wolności i patriotyzmu” – dodaje zespół.

Poniżej możecie obejrzeć teledysk. Utwór znajdzie się na najnowszym albumie Żywiołaka zatytułowanym „Dekonstrukcja historyczna”.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka