Twórcy gry „Metamorposis” inspirowanej prozą Franza Kafki odsłaniają kulisy powstawania tej produkcji

5 czerwca 2019


W oczekiwaniu na jesienną premierę gry „Metamorposis” opartej na twórczości praskiego pisarza Franza Kafki, warszawskie studio Ovid Works postanowiło przybliżyć kulisy powstawania tej produkcji.

Od czasu ogłoszenia, że polskie studio pracuje nad grą, w której będzie można wcielić się w Gregora Sansę z „Przemiany” Kafki, zainteresowanie projektem wyraziły media, gracze, ale też czytelnicy w Polsce i poza nią. Napisały o niej największe zachodnie serwisy. Amerykański miesięcznik Game Informer uznał „Metamorposis” za jedną z najlepszych produkcji pokazanych na konferencji GDC 2019 w San Francisco, a portal Gamespot wskazał jako tytuł, którego nie powinno się przeoczyć w tym roku. Gra znalazła się też w gronie finalistów tegorocznego Nordic Game Discovery Contest, czyli najlepszych gier niezależnych.

Zgodnie z zapowiedziami „Metamorposis” ukaże się na PC, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch jesienią 2019 roku. Aby podsycić oczekiwania, twórcy opublikowali krótki materiał wideo, w którym opowiadają o prozie Franza Kafki, inspiracjach stojących za grą i niezwykłej perspektywie, z której graczom przyjdzie obserwować akcję ? perspektywie insekta.

„Można powiedzieć, że Franz Kafka był w pewnym sensie pierwszym projektantem gier. W swoich opowieściach umieszczał labirynty, z których dziś można stworzyć całe światy” ? mówi reżyser gry Zaq Chojecki. Zdaniem twórców proza Kafki pozwala precyzyjnie odtworzyć klimat czeskiej Pragi sprzed 100 lat, a tym samym zrealizować główny cel studia Ovid Works ? opowiedzieć pobudzającą do refleksji historię poprzez ciekawą rozgrywkę. Materiał zza kulis powstawania „Metamorposis” możecie obejrzeć poniżej.

W „Metamorphosis” gracze wcielą się w Gregora Samsę, który pewnego dnia budzi się ? ku własnemu zdumieniu i przerażeniu ? w ciele insekta. Tym samym trafia do świata, który przytłacza go rozmiarami. Podstawą gry jest eksploracja i rozwiązywanie zagadek środowiskowych.

„Metamorphosis” to niezwykła wędrówka przez trzy światy. Jeden to ten prawdziwy, doskonale nam znany, choć dla robaka ogromny ? powierzchnia stołu czy wnętrze szuflady. Drugi to ukryty, tajemniczy świat owadów ? zapomniane przestrzenie między ścianami i pod podłogą, zakurzone przesmyki, dziwne obszary zamieszkane przez inne insekty. I wreszcie trzeci, stworzony przez abstrakcyjne miejsca, takie jak automatycznie sortująca się szafa z dokumentami. Na swej drodze Gregor napotka wiele wyzwań, pułapek, ale i niezwykłych stworzeń, których pomoc może okazać się nieodzowna.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: gry