Powstanie seria gier na podstawie „Złego” Tyrmanda. Studio RedDeer.Games podpisało umowę z synem pisarza

29 czerwca 2022

Niezależne studio RedDeer.Games poinformowało o podpisaniu wieloletniej umowy licencyjnej uprawniającej do stworzenia serii gier oraz szeregu dodatków na podstawie powieści „Zły” Leopolda Tyrmanda. Stało się to możliwe dzięki współpracy z Matthew Tyrmandem, synem pisarza oraz właścicielem autorskich praw majątkowych do jego utworów.

Licencja została wydana na okres 20 lat i uprawnia studio do przygotowania serii gier, komiksów, a także szeregu dodatków (nie tylko cyfrowych), w których wykorzystane zostaną wszelkie wizerunki postaci, zdarzenia, nazwy własne oraz całokształt rozwiązań fabularnych z najpopularniejszej powieści Leopolda Tyrmanda.

„Dlaczego 'Zły’? Bo nic nie sprawdza się lepiej w świecie gier niż charyzmatyczny główny bohater. Dzięki temu, że umowa licencyjna nie posiada ograniczeń terytorialnych, nasz bohater stanie się podstawą do stworzenia gier wideo i całego multiversum w oparciu o wiele nowoczesnych kanałów rozrywki, zyskując przy tym globalną popularność. W imieniu własnym oraz całego zespołu RedDeer.Games pragnę podziękować Matthew za okazane zaufanie do naszego studia i wybranie nas jako partnera do przeniesienia klasyki polskiej powieści kryminalnej na inne media” – powiedział Michał M. Lisiecki, prezes zarządu studia RedDeer.Games.

„Współpraca z RedDeer.Games to kolejny etap, który pozwoli dotrzeć 'Złemu’, tym razem jako gra, do współczesnych odbiorców na całym świecie poprzez platformy gamingowe. Wierzę, że działania te przyczynią się do promocji twórczości mojego ojca, głównie wśród młodego pokolenia” – dodał Matthew Tyrmand.

Opublikowana w 1955 roku powieść „Zły” cieszy się niesłabnącą popularnością czytelników, którzy przyznają, że jakakolwiek klasyfikacja nie do końca do niej pasuje. Bo to nie tylko kryminał, ale też wnikliwe studium społeczno-kulturowe, a nawet historyczne. Wiele wątków skupia się na życiu Polaków w latach powojennych, kiedy kraj podnosił się po zniszczeniach i traumie. Miejscem akcji jest Warszawa – miasto szczególnie doświadczone i zrujnowane w trakcie II wojny światowej. Razem z postaciami z książki mijamy jeszcze nieuporządkowane ulice, przyglądamy się odradzającemu państwu i społeczeństwu, które musi odnaleźć się ponownie w nowych realiach.

Głównym bohaterem wielowątkowej powieści jest tytułowy „Zły”. Stawia on sobie za zadanie walkę z przestępczym, warszawskim światkiem. Samozwańczo nadaje sobie tytuł obrońcy słabszych, którzy nie potrafią poradzić sobie z chuliganami uprzykrzającymi im życie. Milicja tropi tego tajemniczego „mściciela”, próbując dociec, kim naprawdę jest. Do tego należy dodać historię miłosną rozgrywającą się w tle opisywanych wydarzeń.

W 2007 roku tej najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u doczekał się wydania w formie audiobooka, w 2010 roku Jan Buchwald wystawił w Teatrze Powszechnym spektakl na motywach książki, a w 2020 roku, w rocznicę setnych urodzin pisarza, decyzją polskiego parlamentu obchodziliśmy Rok Leopolda Tyrmanda. Teraz przyszła kolej na wieść o planowanych grach. RedDeer.Games jako producent i wydawca zapewnia środki finansowe na ich produkcję, wydanie oraz promocję.

Powieść „Zły” dostępna jest w księgarniach nakładem Wydawnictwa MG.

[am]
źródło: PMPG Polskie Media

Tematy: , , , , ,

Kategoria: gry