banner ad

Zwiastun serialu „Spisek przeciwko Ameryce” na podstawie powieści Philipa Rotha. Jakich zmian w fabule możemy się spodziewać?

4 lutego 2020


Stacja HBO udostępniła pierwszy zwiastun miniserialu na podstawie powieści „Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha. Jakich zmian w fabule możemy się spodziewać?

Pomysł na „Spisek przeciwko Ameryce” opiera się na poczynionym przez Philipa Rotha spostrzeżeniu, że życie w Stanach Zjednoczonych może być tak samo niepewne jak gdzie indziej. Czasem niewiele trzeba, żeby historia potoczyła się inaczej.

Autor postanowił puścić wodze wyobraźni i przedstawić, co by było, gdyby wyborów prezydenckich w USA w 1940 roku nie wygrał po raz trzeci Roosevelt, lecz bohaterski lotnik i zaciekły zwolennik izolacjonizmu Charles A. Lindbergh, któremu Republikanie oferowali kandydowanie.

Nowy przywódca podpisuje pakt pokojowy z Niemcami i Japonią, nazistowskiego ministra spraw zagranicznych Ribbentropa przyjmuje w Białym Domu z honorami, a Żydów zaczyna wysiedlać z miast, by rzekomo zobaczyli, jak żyją na wsi prawdziwi Amerykanie.

David Simon, współtwórca ekranizacji „Spisku przeciwko Ameryce”, mówi, że formuła 6-godzinnego miniserialu daje możliwość należytego zaprezentowania treści książki. Możemy zatem oczekiwać, że radykalnych odstępstw od fabuły nie będzie. Nieznaczne zmiany jednak wprowadzono.

W książce wydarzenia przedstawione zostały jako wspomnienia z dzieciństwa dorosłego Philipa Rotha. Zwiastun zdaje się podpowiadać, że miniserial pokaże perspektywę rodziców Philipa, Hermana i Bess. David Simon wyjawił, że ekranizacja mniej skupi się na Lindberghu jako jednostce, a raczej na czynnikach, które doprowadziły do tego, że rasistowski populista został prezydentem.

W telewizyjnej adaptacji powieści Philipa Rotha występują: Winona Ryder, Zoe Kazan, Morgan Spector, John Turturro, Anthony Boyle i Azhy Robertson. Premiera zapowiedziana jest na 17 marca. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun miniserialu:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film