Zwiastun pierwszego anglojęzycznego filmu Pedro Almodóvara. „Ludzki głos” z Tildą Swinton to trzecia produkcja reżysera inspirowana sztuką Jeana Cocteau

8 marca 2021

Gutek Film udostępnił polski zwiastun pierwszego anglojęzycznego filmu Pedro Almodóvara. Średniometrażowa produkcja nosi tytuł „Ludzki głos” i oparta została na sztuce Jeana Cocteau o tym samym tytule. W główną rolę wcieliła się Tilda Swinton.

Grana przez Tildę bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?

Monodram „Głos ludzki” Jeana Cocteau jest niezwykle ważny dla Almodóvara. Sztukę wykorzystał już w „Kobietach na skraju załamania nerwowego” i nawiązał do niej w „Prawie pożądania”. Choć tytuł nowej produkcji może sugerować, że mamy do czynienia z wierną adaptacją, to jednak i tym razem reżyser pozwolił sobie na autorską interpretację. W pewnym sensie uwolnił bohaterkę, zamiast pozostawić ją spętaną rozpaczą w jej czterech ścianach, jak to miało miejsce w oryginale.

Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy film to zgodnie z zapowiedziami esencja almodovarowskiego świata. Bo zarówno muzyka, jak i elementy ekstrawaganckiej scenografii pochodzą z poprzednich dzieł reżysera. Mamy również wyrazistą, niezwykłą bohaterkę, która wnosi do mikrokosmosu Almodóvara kobiecą niezależność i siłę przetrwania.

Obraz trwa jedynie 30 minut, dlatego będzie wyświetlany w polskich kinach wraz z rozmową, w której reżyser i aktorka, rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów będą opowiadać o pracy nad „Ludzkim głosem”, miłości do kina, inspiracjach i wspólnych planach na niedaleką przyszłość.

Przy okazji przesunęła się realizacja pełnometrażowej adaptacji opowiadań Lucii Berlin. Almodóvar przerwał pracę nad tym filmem, ponieważ scenariusz wymagał jeszcze poprawek. W międzyczasie powstał inny skrypt, „Madres Paralelas”, które zostanie nakręcony w tym roku z Penelope Cruz w roli głównej. W planach reżysera jest również niekonwencjonalny western i dystopijna średniometrażówka.

Tymczasem poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Ludzkiego głosu”:

[am]
fot. mat. prasowe Gutek Film

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film