Zwiastun „Pań Dulskich” na podstawie komedii Gabrieli Zapolskiej
W sieci zadebiutował dzisiaj zwiastun „Pań Dulskich” w reżyserii Filipa Bajona. Zgodnie z zamiarem twórcy film ma rzucać świeże spojrzenie na ponadczasową komedię Gabrieli Zapolskiej.
Akcja filmu porusza się między trzema planami czasowymi: początkiem XX wieku, rokiem 1954 a współczesnością. Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky (Władysław Kowalski), profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje ze ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Kolejne odkrycia przeniosą ich w przeszłość pełną tajemnic, które na zawsze miały pozostać w ukryciu. Rodzina Dulskich ma bowiem wiele na sumieniu?
Film jest nowym spojrzeniem na słynną sztukę Gabrieli Zapolskiej. Jej autorka była ciekawą postacią, o burzliwym życiorysie. Zmuszona do małżeństwa z niekochanym człowiekiem, oficerem wojsk rosyjskich, wkrótce go porzuciła, wiążąc się innymi mężczyznami. Cechowała ją ? jak piszą jej biografowie ? „obsesyjna niechęć, a czasem wprost wrogość w odniesieniu do mężczyzn, w których niemal zawsze widziała tylko sprawców wszelkich nieszczęść mogących spotkać kobiety w ich życiu”.
Nie znajdując szczęścia w miłości, poświęciła się całkowicie scenie i literaturze. Występowała jako aktorka na deskach teatrów Paryża, Krakowa, Lwowa i Poznania. Pisała felietony, powieści, nowele i sztuki teatralne. Trudny, konfliktowy charakter, dążenie do niezależności materialnej i wolności w zakresie obyczajów, wreszcie – radykalne poglądy, wyniesione z kontaktów z ruchem socjalistycznym ukształtowały młodopolską sufrażystkę, bojowniczkę o równouprawnienie kobiet w życiu społecznym i politycznym.
Swą nonkonformistyczną postawę demonstrowała Zapolska zarówno w życiu osobistym, jak i w utworach poruszających np. kwestie prostytucji, chorób wenerycznych, małżeńskich zdrad. Wykorzystując bliską jej ideowym przekonaniom konwencję naturalizmu, drążyła szczególnie głęboko fałszywą, zakłamaną mentalność filisterską, budując stereotypy zachowań mieszczańskiej matrony, niewiernej żony, męża-pantoflarza, złotego młodzieńca-niebieskiego ptaka, czy ciemnej służącej, ofiary swego chlebodawcy.
Jej obfitą twórczość literacką i sceniczną zdominowały tony satyry, wzgardy, zjadliwości, wręcz ? nienawiści do otaczającego ją świata i ludzi, co może świadczyć o neurotycznej naturze autorki. Krytyka nie szczędziła pisarce razów. Nazywano ją „pornografistką”. Sprzeciw budził też jej radykalny feminizm. Pisano, że „wywiesiła czerwoną spódnicę” jako swój sztandar, oskarżano o niemoralność (dwa małżeństwa i dwa rozwody), epatowanie brudem życia i poruszanie tematów tabu. Fenomen twórczości Zapolskiej polega na tym, że jej dramaty od stu lat nie schodzą z desek scenicznych, zarówno dzięki znakomitej, zwartej konstrukcji i doskonałym rolom, jak i dzięki pewnej ponadczasowości przesłania: filisterstwo wszak nie jest produktem tylko danej epoki i grupy społecznej, lecz stanem ducha.
Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Pań Dulskich”. Nominowany do Złotych Lwów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni obraz Filipa Bajona w kinach od 2 października.
TweetKategoria: film