Zwiastun miniserialu „Patrick Melrose” na podstawie cyklu książek Edwarda St Aubyna

5 stycznia 2018


Stacja Sky Atlantic opublikowała zwiastun miniserialu „Patrick Melrose” realizowanego na podstawie cyklu powieści Edwarda St Aubyna. W roli tytułowej w produkcji, która trafi na ekrany jeszcze w tym roku, występuje Benedict Cumberbatch.

Jeśli uwielbiacie Cumberbatcha w rolach ekscentryków, zapowiadany miniserial z pewnością przypadnie wam do gustu. Grany przez aktora Patrick Melrose to wywodzący się z angielskiej arystokracji playboy, który dorastał w dysfunkcyjnej rodzinie, pod okiem despotycznego ojca i milcząco akceptującej jego zachowania matki. Losy głównego bohatera śledzimy w ważnych dla niego momentach życia, od traumatycznego dzieciństwa, poprzez trudny okres dojrzewania i zmaganie się z narkotykami, aż po odkupienie.

Edward St Aubyn sam wywodzi się z brytyjskiej arystokracji i wydarzenia opisane w książkach oparł na własnych doświadczeniach. Wbrew temu, co mógłby sugerować opis, nie ma tu miejsca na tani melodramatyzm, lecz błyskotliwą mieszankę humoru, okrucieństwa i mądrości. Powieści cieszyły się dużym powodzeniem, jedna z nich przyniosła nawet autorowi nominację do Nagrody Bookera. Teraz będziemy mogli obejrzeć ich ekranizację.

Miniserial ma się składać z pięciu godzinnych odcinków, każdy poświęcony będzie jednej z książek. Zaadaptowaniem prozy Edwarda St Aubyna na potrzeby telewizji zajął się powieściopisarz i scenarzysta David Nicholls („Jeden dzień”, „My”). Za reżyserię odpowiada Edward Berger („Deutschland 83”). Oprócz Cumberbatcha w produkcji zobaczymy m.in. Hugo Weavinga i Jennifer Jason Leigh (w roli rodziców Melrose’a) oraz Holliday Grainger i Jessikę Raine.

„Byliśmy wielkimi fanami tych książek od wielu lat, a adaptacje Davida Nichollsa są niezwykłe” ? napisali w oświadczeniu Adam Ackland i Benedict Cumberbatch, którzy pełnią rolę koproducentów wykonawczych miniserialu.

Poniżej możecie obejrzeć obiecujący zwiastun miniserialu „Patrick Melrose”. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale produkcja pojawi się na Showtime i Sky Atlantic jeszcze w tym roku:

Wszystkie pięć książek opisujących losy Patricka Melrose’a ukazało się w tym roku w polskim przekładzie w dwóch zbiorczych tomach opublikowanych przez wydawnictwo W.A.B.:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film