Zwiastun ekranizacji „Upokorzenia” Philipa Rotha

12 września 2014

upokorzenie-pacino
Podczas Festiwalu Filmowego w Toronto Al Pacino zaprezentował publiczności film „Upokorzenie” na podstawie powieści Philipa Rotha. Aktor nie tylko wystąpił w nim w głównej roli, ale jest również producentem obrazu.

Dla Simona Axlera (Pacino) wszystko jest już skończone. Kiedyś należał do czołówki teatralnych aktorów Ameryki, teraz – po sześćdziesiątce – utracił magię swojego aktorstwa, talent i pewność siebie. Jego Falstaff i Peer Gynt, i Wujaszek Wania – wszyscy „w nicość się rozwiali”, a on, wychodząc na scenę, już nie potrafi udawać kogoś innego. Opuszcza go żona, opuszcza publiczność; agent Simona próbuje namówić go do powrotu na scenę, ale bezskutecznie. I oto pośród tej wstrząsającej relacji o wycofaniu się z życia pojawia się nowy wątek – erotyczny. Simon wdaje się bowiem w romans z dużo młodszą córką swoich przyjaciół, którą sam określa „kokietującą lesbijką”. Romans ten jednak zamiast przynieść bohaterowi pociechę i spełnienie, dopisuje do jego historii ponury i tragiczny epilog.

„Upokorzenie” jest przedostatnią powieścią w dorobku Philipa Rotha, który dwa lata temu ogłosił, że przechodzi na emeryturę. Al Pacino zakupił prawa do sfilmowania książki jeszcze w tym samym roku, kiedy została wydana. Jak przyznał w jednym z wywiadów, dostrzegł w „Upokorzeniu” wiele elementów wspólnych z jego osobistymi doświadczeniami.

Za reżyserię filmu odpowiada Barry Levinson („Good Morning, Vietnam”, „Rain Man”, „Uśpieni”). Oprócz Ala Pacino w adaptacji zobaczymy: Gretę Gerwig, Dianne Wiest, Charlesa Grodina, Kyrę Sedgwick i Billy’ego Portera. Data kinowej premiery obrazu nie jest jeszcze znana.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Upokorzenia” w reżyserii Barry’ego Levinsona:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film