Zwiastun ekranizacji „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego

8 lipca 2019


W sieci pojawił się pierwszy zwiastun ekranizacji „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego w reżyserii Václava Marhoula. Czeska premiera filmu zapowiedziana została na wrzesień 2019 roku.

„Jest długi, ciężki, kontrowersyjny, czarno-biały, bardzo drogi i nie mówią zbyt wiele” ? tak reżyser Václav Marhoul opisuje swoje opus magnum. Ekranizacja powieści „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego ma być trzecią najdroższą produkcją w historii czeskiego kina. Budżet filmu wynosi 175 milionów koron (co daje w przeliczeniu około 29 milionów złotych). Dużą część tej kwoty pochłonęły prawa autorskie. Choć o zgodę na realizację adaptacji starały się największe tuzy Hollywood, spadkobiercy pisarza postanowili zaufać twórcy z Europy Wschodniej, ponieważ spodobała im się zaproponowana przez niego koncepcja scenariusza.

Václav Marhoul pracuje nad projektem już od dziesięciu lat. Sam scenariusz powstawał trzy lata we współpracy z ośmioma pisarzami i doczekał się aż siedemnastu wersji. Reżyser nie ukrywa, że ??interesowało go jak najwierniejsze odwzorowanie atmosfery powieści. Filmowanie zajęło sto dni zdjęciowych rozłożonych na szesnaście miesięcy i wszystkie pory roku. Kręcono w 43 lokalizacjach w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Ukrainie. Prace na planie zakończono 5 lipca 2018 roku, od tego czasu reżyser pochłonięty jest montowaniem swojego filmu.

W „Malowanym ptaku” zobaczymy międzynarodową obsadę. Obok gwiazd światowego formatu, jak Udo Kier, Harvey Keitel, Stellan Skarsg?rd, Julian Sands i Barry Pepper, wystąpią też aktorzy z naszej części Europy (Petr Vaněk, Jitka Čvančarová, Filip Kaňkovský, Milan Simácek), w tym również z Polski (Lech Dyblik). Głównego bohatera gra dziewięcioletni Petr Kotlár. Czeska premiera blisko trzygodzinnego filmu zapowiedziana jest na 12 września, ale wcześniej twórcy chcą pokazać swoją produkcję na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Akcja „Malowanego ptaka” rozgrywa się w trakcie II wojny światowej. Głównym bohaterem jest chłopiec żydowski lub cygański, którego rodzice wywożą na wieś gdzieś w Europie Wschodniej, aby uchronić go przed nazistami. Tam malec doświadcza licznych aktów przemocy i okrucieństwa. Powieść wzbudziła niemałe kontrowersje. Pojawiły się zarzuty, że Kosiński nie jest jej autorem, ponieważ w tamtym czasie nie znał wystarczająco dobrze języka angielskiego, dlatego tekst napisali ghostwriterzy. Również początkowe twierdzenia pisarza, jakoby historia była częściowo autobiograficzna, okazały się nieprawdą, co ujawnił „Village Voice”, a potem opisała szerzej Joanna Siedlecka w „Czarnym ptasiorze”. Nie umniejsza to faktu, że „Malowany ptak” zyskał ogromny rozgłos i na długie lata trafił do kanonu światowej literatury.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Malowanego ptaka”:

Plakat promujący film „Malowany ptak”:

[am]
fot. Jakub Čech
źródło: Irozhlas, Forbes

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film