Znamy więcej szczegółów na temat ekranizacji sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej. Pierwszy sezon serialu w 2023 roku w Playerze

28 listopada 2022

TVN Warner Bros. Discovery ujawnił szczegóły na temat ekranizacji sagi o Lipowie Katarzyny Puzyńskiej. Serial będzie nosił tytuł „Lipowo. Zmowa milczenia” i zobaczymy go w 2023 roku pod marką Player Original. Przy okazji przedstawiono obsadę produkcji.

W ośmioodcinkowej historii „Lipowo. Zmowa milczenia” poznamy mieszkańców Lipowa – małej, sennej miejscowości otoczonej malowniczymi lasami i jeziorami na Kujawach. Życie tam zdaje się przypominać sielankę, wszyscy się znają, szanują, mniej lub bardziej lubią, a głosem sumienia jest lokalny proboszcz. W rzeczywistości nad spokojnym Lipowem unosi się gęsta mgła tajemnicy, która spowija miasteczko od lat i wpisała się w jego krajobraz. A tutejsi ludzie doskonale nauczyli się w niej funkcjonować, prowadząc grę pozorów i perfekcyjnie chroniąc sekrety sąsiadów oraz – przede wszystkim – swoje. Na terytorium Lipowa spotykają się również dwa religijne światy: za dnia chrześcijański w lokalnej parafii oraz zakonie, w nocy – pogański na słynnej Polanie Czarownic na obrzeżach miejscowości.

(fot. TVN Warner Bros. Discovery)

Pewnego dnia do miasteczka, w sam środek zżytej społeczności, trafia Weronika Nowakowska, pisarka szukająca spokoju oraz ucieczki od życia i kłopotów, które zostawiła za sobą w stolicy. Wkrótce po jej przyjeździe w Lipowie dochodzi do tragicznych wydarzeń – ginie siostra z lokalnego zakonu, w którym obowiązują śluby milczenia. W jednej chwili w małym miasteczku każdy staje się podejrzany. Szef lokalnej policji, młody i ambitny Daniel Podgórski, widząc zaangażowanie nowej mieszkanki, decyduje się na bardzo odważny ruch – wbrew wszystkim wciąga Weronikę w sprawę. Z każdym dniem kobieta zaczyna odkrywać kolejne sekrety miasteczka. Ale żeby dojść do prawdy, pisarka musi nie tylko wydobyć na światło dzienne głęboko skrywane tajemnice mieszkańców Lipowa, ale również stawić czoła swojej własnej. A przede wszystkim złamać zmowę milczenia.

Scenariusz serialu „Lipowo. Zmowa milczenia” został zainspirowany powieścią Katarzyny Puzyńskiej zatytułowaną „Motylek”, która jest pierwszą częścią sagi o mieszkańcach Lipowa. Zdjęcia powstawały w okresie letnim w Warszawie i okolicach oraz na Kujawach. Obecnie serial jest na etapie postprodukcji.

(fot. TVN Warner Bros. Discovery)

„Daliśmy książce Kasi Puzyńskiej 'Motylek’ drugie życie – ekranowe. Powieść zainspirowała nas do stworzenia nieoczywistej historii kryminalno-obyczajowej. Bardzo życiowej, ponieważ Lipowo to miasteczko, które każdy z nas zna. To mieszkańcy i problemy będący lustrem dla nas wszystkich. Cieszę się bardzo, że do projektu udało nam się zaangażować świeże i mało ograne 'twarze’, których potencjał rozkwitł w towarzystwie bardziej doświadczonych kolegów. Efekt końcowy jest niesamowity. Już nie mogę się doczekać, kiedy zobaczą go użytkownicy Playera” – powiedziała Karolina Izert, producentka z ramienia TVN Warner Bros. Discovery.

Na ekranie widzowie zobaczą Julię Kijowską w roli Weroniki Nowakowskiej, Piotra Packa jako Daniela Podgórskiego i Dorotę Kolak jako Klementynę Kopp. W produkcji występują także: Olaf Lubaszenko, Eryk Kulm Jr., Krzysztof Wach, Agnieszka Suchora, Mariusz Bonaszewski, Marcin Sztabiński, Beata Kawka, Julia Konarska, Antoni Sztaba, Dorota Kolak, Jan Wieczorkowski i inni. Scenariusz stworzyli Milena Korolczuk, Bartosz Janiszewski i Michał Godzic pod nadzorem Kaśki Śliwińskiej-Kłosowicz. Serial wyreżyserował Łukasz Ostalski, a autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski.

(fot. TVN Warner Bros. Discovery)

„Jesteśmy dumni, że możemy wejść w świat jednej z najlepszych serii kryminalnych w tym kraju. Mamy nadzieję, że sprostamy oddaniu niezwykłej atmosfery świata tajemnic stworzonego przez Katarzynę Puzyńską w sadze o Lipowie, jednocześnie wzbogacając go dodatkowo o autorskie pomysły. 'Lipowo. Zmowa milczenia’ nie jest typową adaptacją ekranową książki, a intrygującym serialem na jej motywach” – podkreśla Michał Kwieciński, producent z ramienia Akson Studio.

Zmiany w wyglądzie niektórych bohaterów pokazanych już na zdjęciach i zapowiadane różnice w fabule zaniepokoiły niektórych czytelników książek Katarzyny Puzyńskiej. W końcu sama autorka odniosła się do tych informacji. „Prawa do ekranizacji zostały sprzedane niedługo po premierze 'Motylka’, kiedy byłam jeszcze 'nieopierzoną’ autorką. Na Facebooku miałam chyba 500 obserwatorów (na Instagramie mniej), na koncie zaś zdaje się ledwo dwie książki” – napisała w mediach społecznościowych.

(fot. TVN Warner Bros. Discovery)

„To wszystko miało miejsce, zanim inne ekranizacje kryminałów zaczęły powstawać jak grzyby po deszczu. Jak już kiedyś wspomniałam, przygody tej konkretnej ekranizacji zasługują na oddzielną ekranizację! Ostatecznie projekt trafił pod wspólną strzechę Aksonu i Playera. Nie mam wpływu na te różne ważne rzeczy, bo taka była pierwotna umowa. Ale! I tak jestem mega szczęśliwa, że po tych wszystkich latach ta adaptacja w końcu dochodzi do skutku. Jestem też z tego bardzo dumna, bo dla piszących powstanie serialu na podstawie ich twórczości to wielkie wyróżnienie i radocha, że książka zyskuje też taką wizualną formę – jakby ożyła. Czekam na efekt końcowy z wielką niecierpliwością. Tym bardziej że Akson Studio oraz platforma Player są bardzo doświadczeni, jeśli chodzi o robienie seriali. Liczę na coś naprawdę fajnego – nawet jeśli nie będzie to w 100 procentach tak, jak w książce. Patrzę na to na luzie, w ten sposób: znamy 'Motylka’, gdyby było tak samo, jak w książce, nic by nas nie zaskoczyło. A tak będzie co przeżywać na nowo, nowa przygoda” – dodała Puzyńska.

„Lipowo. Zmowa milczenia” trafi do oferty Playera w 2023 roku.

(fot. TVN Warner Bros. Discovery)

[am]
fot. główna i źródło: TVN Warner Bros. Discovery

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film