banner ad

Zdobywca Złotej Palmy nakręci adaptację „Braci Sisters” Patricka DeWitta

12 listopada 2015

Audiard_kreci_Braci_Sisters
Francuski reżyser Jacques Audiard (na zdj.), zdobywca Złotej Palmy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes za film „Imigranci”, nakręci adaptację łotrzykowskiej powieści Patricka deWitta „Bracia Sisters”.

Akcja postmodernistycznego westernu kanadyjskiego pisarza rozgrywa się w trakcie gorączki złota w połowie XIX wieku. Dwóch słynących z wyjątkowej brutalności braci, Eli i Charlie Sisters, zostaje wynajętych, w celu zabicia człowieka, który okradł ich szefa. Wyruszają więc w podróż z Oregonu do Kalifornii, by wykonać krwawe zlecenie. Za swój groteskowy i niepozbawiony czarnego humoru western Patrick deWitt nominowany został w 2011 roku do Nagrody Bookera, a udało mu się zdobyć Rogers Writers’ Trust Fiction Prize i Stephen Leacock Memorial Medal.

Tym, którzy mieli okazję przeczytać powieść wydaną w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne, marzyłoby się zapewne, żeby na ekran przenieśli ją bracia Coen lub Quentin Tarantino, ponieważ odnaleźć możemy w niej wiele zabiegów stosowanych przez wspomnianych tu tuzów współczesnego kina. Jednak francuski reżyser Jacques Audiard, który dał się już poznać z takich filmów jak „W rytmie serca” czy „Prorok”, również może być gwarantem niebanalnej kinowej rozrywki.

„To, co lubię w westernach i co można znaleźć w 'Braciach Sisters’, to narodziny demokracji i schyłek barbarzyństwa, kiedy to swą broń zostawiasz przy wjeździe do miasteczka” ? powiedział reżyser w rozmowie z Agence France Presse.

W ekranizacji powieści deWitta zagra m.in. John C. Reilly, którego to firma produkcyjna zakupiła prawa do książki. Zdjęcia mają ruszyć w przyszłym roku. Film będzie pierwszą angielskojęzyczną produkcją Audiarda.

[aw,am]
fot. Georges Biard/Wikimedia Commons

Tematy: , , , ,

Kategoria: film