Zapowiedziano nową ekranizację „Lalki” Prusa! Zdjęcia rozpoczną się w 2025 roku

26 lipca 2024

W 2025 roku rozpoczną się zdjęcia do nowej ekranizacji „Lalki” Bolesława Prusa. Nad projektem pracuje producent cyklu „Planeta singli” Radosław Drabik – przekazał portal Filmweb.pl.

„Niewiele polskich filmów, szczególnie po pandemii, potrafi zapełnić kinowe sale. Chcę dostarczyć jakościową produkcję, która wyciągnie Polaków z domów i da im świetny czas przed dużym ekranem. Moim marzeniem jest realizacja filmu, który dla fanów książki będzie wspaniałą adaptacją, a dla tych którzy jeszcze jej nie czytali, mocną zachętą do lektury” – zapowiedział Drabik w rozmowie z Filmwebem.

Reżyserem nowej adaptacji „Lalki” będzie Maciej Kawalski, posiadający już w dorobku jeden okoliteracki projekt – komedię kryminalną „Niebezpieczni dżentelmeni”, w której Stanisław „Witkacy” Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński, Joseph Conrad i Bronisław Malinowski próbują rozwikłać zagadkę śmierci młodego arystokraty znalezionego z raną postrzałową. Stanowisko operatora powierzono Piotrowi Sobocińskiemu. Producentem jest Gigant Films. Właśnie trwa kompletowanie obsady.

„Książka Prusa powstała jako powieść popularna, dla ludzi, a jednak przetrwała próbę czasu i od ponad 135 lat porywa zarówno szerokiego odbiorcę jak literaturoznawców i powieściopisarzy. I taki też marzy mi się film – atrakcyjny, dla ludzi, porywający, chwytający za serce. Film, do którego chce się wracać” – dodał Maciej Kawalki.

Plakaty zapowiadające nowy film „Lalka”.

„Lalka” Bolesława Prusa, drukowana najpierw w odcinkach w latach 1887-1890 w „Kurierze Codziennym”, ukazała się po raz pierwszy w wydaniu książkowym w 1890 roku. Ta pełna niedopowiedzeń historia źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości uchodzi obecne za arcydzieło polskiej literatury. Głównym bohaterem jest Stanisław Wokulski, człowiek o dwóch obliczach. Z jednej strony mocno stąpający po ziemi racjonalista, z drugiej romantycznie zakochany idealista. Wybranką jego serca jest Izabela Łęcka, typowa kobieta swej epoki, oddzielona murem konwenansów od prawdziwych uczuć, jednak tych uczuć spragniona.

Sam Bolesław Prus pisał, że w „Lalce” chciał przedstawić polskich idealistów na tle społecznego rozkładu. „Rozkładem jest to, że ludzie dobrzy marnują się lub uciekają, a łotrom dzieje się dobrze. Że kobiety dobre nie są szczęśliwe, a kobiety złe są ubóstwiane. Że ludzie niepospolici rozbijają się o tysiące przeszkód, że uczciwi nie mają energii, że człowieka gnębi powszechna nieufność i podejrzenie” – wyliczał.

Potencjał filmowy „Lalki” dostrzegano już przed II wojną światową. „Otwórzmy książkę w którymkolwiek (…) miejscu. Kinematograficzność bije z każdej sceny, z każdego opisu, z każdej wizji artystycznej. Nie ma chyba w 'Lalce’ wizji takiej, która by się nie dała wybornie sfilmować” – przekonywał w 1939 roku na łamach tygodnika literacko-artystycznego „Prosto z Mostu” poeta Stefan Godlewski.

Na pierwszą ekranizację trzeba było jednak poczekać do 1968 roku, kiedy to Wojciech Jerzy Has zrealizował film fabularny „Lalka”. Wierniej historię opisaną przez Prusa przedstawiono w serialu telewizyjnym w reżyserii Ryszarda Bera, który powstał 10 lat później.

Wznowienie „Lalki” Bolesława Prusa ukazało się kilka miesięcy temu nakładem Wydawnictwa MG. Powieść można też przeczytać bezpłatnie online w bibliotece Wolne Lektury.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film