Zakończono zdjęcia do ekranizacji „Stulecia Winnych” Ałbeny Grabowskiej. Wznowienie sagi w jednym tomie już w księgarniach

14 listopada 2018


Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Polskiej „Stulecie Winnych”. Serial obyczajowy został zrealizowany na motywach bestsellerowej sagi Ałbeny Grabowskiej pod tym samym tytułem, która opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny z podwarszawskiego Brwinowa, wplecionych w dramatyczne wydarzenia XX wieku. Zgodnie z zapowiedziami adaptacja trafi na ekrany telewizorów wiosną 2019 roku, a już dziś w księgarniach znajdziecie całą trzytomową sagę w jednym tomie z serialową okładką.

Są rodziny i Rodziny. Są stulecia i Stulecia. Są wreszcie powieści i Powieści. „Stulecie Winnych” to historia, która może pochłonąć bez reszty. Jest w tej trylogii prawda uniwersalna. Jest wreszcie wspaniała opowieść o rodzinie, której losy wpisują się w dramatyczne wydarzenia XX wieku. I trzy pary bliźniaczek. Jedna w każdym pokoleniu?

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym ? dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem I wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki ? córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku ? kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.

Za każdym razem, gdy czytelnik ma wrażenie, że wszystko się już układa, że kręte drogi wreszcie się prostują, a ludzie znajdują właściwe ścieżki, przejeżdża czołg historii, siejąc zniszczenie i żłobiąc głębokie koleiny w życiorysach bohaterów. I w tym też leży urok tej sagi ? w nieprzewidywalności. „Chciałam napisać epicką historię o prawdziwych ludziach, szczerych, wartościowych, którzy zostali zaskoczeni wojną, tą całą zawieruchą, która się zdarzyła” ? mówiła Ałbena Grabowska w „Pytaniu na śniadanie”. „Myślałam, żeby to było(…) coś, co będzie dotykało, chwytało za serce i co będzie bardzo prawdziwe” ? dodała pisarka.

Na motywach powieści Ałbeny Grabowskiej firma producencka Endemol Shine Polska postanowiła zrealizować serial dla Telewizji Polskiej. Szefem literackim projektu wybrano Ilonę Łepkowską. „W tej opowieści zainteresował mnie obraz zwykłych, nawet prostych ludzi 'przeoranych’ przez historię…” ? napisała znana scenarzystka na swoim profilu na Facebooku. „Mam nadzieję, że serial będzie udany. Dobry reżyser i świetni aktorzy dają nadzieję. Piękne są też zdjęcia. Mam nadzieję, że wyciągnęliśmy z pierwszego tomu wszystko, co najlepsze. Adaptacja to jest bardzo trudna rzecz, choć wszystkim się wydaje, że to łatwiej, bo już ma się materiał…”

Pierwszy sezon serialu oparty został na pierwszym tomie sagi. Zaczęto już prace nad scenariuszem drugiego sezonu, ale jego realizacja zależeć będzie od tego, czy pierwszy spodoba się widzom. Właśnie ukończono zdjęcia na planie filmowym. „Stulecia Winnych” możemy spodziewać się na ekranach telewizorów wiosną 2019 roku.

W serialu wystąpią m.in. Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Katarzyna Kwiatkowska, Arkadiusz Janiczek, Olaf Lubaszenko, Rafał Królikowski, Adam Ferency, Iwona Bielska, Katarzyna Wajda oraz Roman Gancarczyk. Reżyserem „Stulecia Winnych” jest Piotr Trzaskalski. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z serialu „Stulecie Winnych”:

W ostatni dzień na planie filmowych gościła autorka książki, Ałbena Grabowska:

Okładka wznowienia sagi „Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej w jednym tomie:

fot. R. Palka, mat. prasowe Zwierciadło

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film