„Zadziwiający Maurycy…” Terry’ego Pratchetta doczekał się animacji. Premiera w kinach 20 stycznia. Zobacz zwiastun

5 stycznia 2023

„Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” trafią na ekran. Powieść Terry’ego Pratchetta doczekała się adaptacji w formie animowanego filmu fabularnego, który napisał współscenarzysta „Shreka” i pięciu części „Piratów z Karaibów”. Premiera w polskich kinach już 20 stycznia.

„Zadziwiający kot Maurycy” to animacja oparta na książce „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie”, wchodzącej w skład legendarnego cyklu „Świat Dysku”, który sprzedał się w nakładzie przeszło 70 milionów egzemplarzy.

Głównym bohaterem jest Kot Maurycy, który obmyślił przekręt doskonały. Wspierany przez „cichego wspólnika” wędruje od miasta do miasta, naciągając ludzi na rzekomą „plagę szczurów”, którą tylko dźwięk magicznego fletu jest w stanie pokonać. Prawda jest jednak taka, że gryzonie to dobrzy kumple Maurycego, bardzo sprytni i wygadani, a instrument jest zaczarowany tylko z nazwy. Jako że nikt nie podejrzewa oszustwa, interes idzie świetnie i gang Maurycego szybko się bogaci. Prawdziwe wyzwanie jednak dopiero przed ekipą.

Wszystko zaczyna się, kiedy wesoła szajka trafia do miasteczka, w którym ktoś inny próbuje wcielić w życie własny niecny szwindel. Czy Maurycy i spółka, wspierani przez córkę burmistrza – Melissę, zdołają odkryć, kto za tym wszystkim stoi, i uratować mieszkańców, zanim będzie za późno?

„Zadziwiający kot Maurycy” to pierwszy animowany film fabularny oparty na twórczości Terry’ego Pratchetta. Wcześniej powstały jedynie dwa miniseriale animowane (na podstawie „Muzyki duszy” i „Trzech wiedźm”), a także jeden serial kukiełkowy (oparty na „Trylogii Nomów”).

„To ogromny zaszczyt mieć możliwość sfilmowania książki Terry’ego Pratchetta. Po przeczytaniu 'Zadziwiającego Maurycego i jego edukowanych gryzoni’ moja ekscytacja tylko wzrosła. To naprawdę niesamowite móc przenieść na duży ekran tak fantastyczną powieść. Mimo mojego entuzjazmu zaczęło nurtować mnie zasadnicze pytanie, jak sprawić, by ta historia stała się opowieścią dla całej rodziny. Odpowiedzi na to umiejętnie udzielił Terry Rossio swoim scenariuszem. Udało mu się bowiem idealnie uchwycić, wydestylować i perfekcyjnie przenieść na ekran osobliwy dystans oraz subtelny i zgrabny humor Pratchetta” – mówi reżyser Toby Genkel.

„Ważne było, aby w tej produkcji złagodzić mroczniejsze elementy tekstu autora książki poprzez zaadaptowanie jego oryginalnego humoru oraz staranny dobór wizualnej estetyki. Wszystko po to, żeby mimo wszystko stworzyć przyjazne kino familijne, ale też nie odżegnywać się jednoznacznie od charakteru i stylu Terry’ego Pratchetta” – dodaje. „Publiczność na całym świecie ma duże oczekiwania wobec filmu na podstawie prozy Terry’ego Pratchetta. Nie zawiedziemy jej” – zapewnia.

W oryginalnej wersji językowej w „Zadziwiającym kocie Maurycym” głosów bohaterom użyczyli: Emilia Clark, Himesh Patel, David Tennant, Gemma Arterton, a w rolę tytułowego kocura wcielił się Hugh Laurie, czyli nie kto inny, jak uwielbiany w Polsce „Doktor House”. W polskiej wersji językowej Maurycemu głosu użyczył Piotr Adamczyk.

„W swoim fachu, w takim kocim fachu, to jest geniusz zbrodni” – mówi o swoim bohaterze Adamczyk. „Nie chciałbyś go spotkać w ciemnej uliczce. Ten kot to jest zadziwiający przekręt doskonały. Ja się starałem, także głosowo, mu dorównać” – dodaje.

Dystrybutor Kino Świat podkreśla, że w tłumaczeniu filmu na język polski imiona większości postaci są zgodne z przekładem książki „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” dokonanym przez Piotra W. Cholewę.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Zadziwiającego kota Maurycego”:

Udostępniono również krótki materiał z nagrań w studiu dubbingowym, dzięki czemu można zobaczyć Piotra Adamczyka w trakcie pracy:

Powieść „Zadziwiający Maurycy i jego edukowane gryzonie” Terry’ego Pratchetta ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka:

[am]


Tematy: , , , , ,

Kategoria: film