banner ad

Wystartowały zdjęcia do ekranizacji książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”

11 sierpnia 2016

kreca-dywizjon-303-fot1
10 sierpnia, w miejscowości Drwalew pod Warszawą, padł pierwszy klaps na planie „Dywizjonu 303” ? wyczekiwanej produkcji o polskich lotnikach, biorących udział w Bitwie o Anglię. W rolach głównych filmu, realizowanego na podstawie bestsellerowej książki Arkadego Fiedlera, występują Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk.

Film reżyseruje Wiesław Saniewski. „Chcemy opowiedzieć o fantastycznych, pięknych ludziach, którzy w sytuacji dla siebie niezwykłej, poza granicami, walczyli o wolność swojego kraju” ? zapowiada twórca.

Plan zdjęciowy „Dywizjonu 303” rozpoczął się sceną zbombardowania szpitala w Zaleszczykach w dzień wybuchu II Wojny Światowej ? 1 września 1939 roku. W zdjęciach wzięli udział aktorzy: Maciej Zakościelny i Piotr Adamczyk, odtwórcy ról bohaterskich lotników ? Jana Zumbacha i Witolda Urbanowicza. Wizytę na planie w Drwalewie złożyli też konsultanci filmu, synowie Arkadego Fiedlera ? Marek Fiedler i Arkady Radosław Fiedler.

kreca-dywizjon-303-fot2

Film „Dywizjon 303” będzie kręcony w Polsce i Wielkiej Brytanii, w pełnej gwiazd, międzynarodowej obsadzie. Budżet produkcji wyniesie 14 milionów złotych. Planowane jest, że na 110 minut filmu około 30 minut stanowić będą walki powietrzne, wygenerowane komputerowo. Produkowany przez firmę Film Media S.A. obraz trafi na ekrany kin w 2017 roku.

kreca-dywizjon-303-fot3

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II Wojny Światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń ? najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Pilotami Dywizjonu 303 byli m.in.: Jan Zumbach, Witold Urbanowicz, Zdzisław Krasnodębski oraz Czech ? Josef František.

kreca-dywizjon-303-fot4

fot. Piotr Fotek, Film Media S.A.

Tematy: , , ,

Kategoria: film