Wojtek Miłoszewski obiecuje, że w Polsce nie sprzeda praw do ekranizacji „Inwazji”

2 czerwca 2017


Podczas gdy wielu pisarzy marzy o tym, aby ich książka została przeniesiona na ekran, chociażby ze względu na promocję, jaka się z tym wiąże, Wojtek Miłoszewski, mimo że jest dopiero debiutantem, zarzeka się, że nie sprzeda w Polsce praw do ekranizacji swojej powieści „Inwazja”.

„To jest nie do zekranizowania w polskich warunkach. Znam bardzo dobrze warunki budżetowe polskich produkcji, ponieważ zajmuję się pisaniem scenariuszy i żeby mnie nie kusiło, obiecuję wszystkim, że w Polsce nie sprzedam praw do ekranizacji tej książki” – powiedział autor przed publicznością zebraną w Teatrze Powszechnym na spotkaniu zorganizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof.

Zdaniem Wojtka Miłoszewskiego historia ataku wojsk rosyjskich na Polskę, którą przedstawił na kartach swej powieści „Inwazja”, jest na tyle wielowątkowa, że ciężko byłoby ją zmieścić w jednym filmie. Trzeba by więc nakręcić serial. A żeby wiernie oddać i sfilmować działania militarne, o których czytamy w książce, producenci – według szacunków pisarza – musieliby dysponować budżetem rzędu dwóch milionów złotych na odcinek. Jak na zachodnie warunki, to i tak byłaby kwota stosunkowo niska – tyle mniej więcej kosztowały epizody serialu szpitalnego „Na sygnale”, zaś produkcje wojenne, jak „Pacyfik” czy „Kompania braci”, pochłonęły sumy od 12 do 20 milionów dolarów za odcinek. W polskich warunkach, z polską obsadą i wschodnioeuropejską produkcją, byłoby to jednak do zrealizowania.

Przypomnijmy, że „Inwazja” to debiut prozatorski Wojtka Miłoszewskiego, brata Zygmunta Miłoszewskiego, który doświadczenie zdobywał, pisząc scenariusze do takich produkcji, jak „Policjantki i policjanci”, „Wataha” czy „Prokurator”. Książka łączy elementy sensacyjne, militarne i futurologiczne, przedstawiając losy zwykłych ludzi w obliczu dramatycznych wydarzeń: po ataku wojsk rosyjskich nasz kraj znajduje się w stanie wojny. Gdzie są nasi sojusznicy? Jaki będzie rezultat inwazji? Czy Polska przetrwa tę napaść? Na te pytania odpowiedzi szukajcie w książce.

Retransmisję spotkania z Wojtkiem Miłoszewskim, na którym pojawił się również jego brat Zygmunt, możecie obejrzeć poniżej. Rozmowę prowadził Marcin Meller.

Powieść „Inwazja” ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film