banner ad

Wim Wenders wrócił do ekranizowania literatury. Zobacz zwiastun „Zanurzonych”

5 lutego 2018


Po wielu latach Win Wenders wrócił do kręcenia filmów na podstawie powieści. Najnowszy obraz niemieckiego reżysera nosi tytuł „Zanurzeni” i powstał w oparciu o powieść pod tym samym tytułem autorstwa J. M. Ledgarda. Od lutego do sierpnia film będzie wchodził do kin na całym świecie, a tymczasem już teraz możemy pokazać wam zwiastun tej produkcji.

Zanim Wim Wenders zyskał sławę jako autor poetyckich obrazów („Niebo nad Berlinem” i „Lisbon story”) oraz twórca specjalizujący się w kinie drogi („Don’t Come Knocking”), nakręcił na początku lat 70. dwie filmowe adaptacje powieści ? „Strach bramkarza przed jedenastką” na podstawie książki Petera Handkego i „Szkarłatną literę” w oparciu o klasyczne dzieło Nathaniela Hawthorne’a. Później jeszcze dwukrotnie sięgał po literaturę, realizując „Amerykańskiego przyjaciela” (1977) na motywach „Gry Ripleya” Patricii Highsmith i „Hammetta” (1980) na podstawie kryminału Joego Goresa. W kolejnych projektach skupił się już jednak na oryginalnych pomysłach. Dopiero teraz Wenders proponuje nam kolejną w swojej bogatej filmografii ekranizację.

„Zanurzeni” to zgodnie ze słowami samego reżysera „do cna współczesna opowieść, porywająca i jednocześnie głęboko przejmująca, obejmująca kontynenty i oceany, mierząca się z dwoma wielkimi zagrożeniami dla naszego dzisiejszego świata: zmianami klimatycznymi i terroryzmem”. W filmie obecne są motywy podróży i poszukiwania ludzkich więzi, tak charakterystyczne dla kina Wendersa. Historia oparta została na powieści byłego korespondenta wojennego J. M. Ledgarda.

James jest agentem, który udaje inżyniera wodnego, aby infiltrować Al-Ka?idę, a Danielle to biomatematyczka badająca dna oceanów. Spotykają się przypadkowo w hotelu na południu Francji, gdzie przygotowują się do swoich niebezpiecznych wypraw. Wybucha między nimi niespodziewane uczucie, które przeradza się w namiętny romans, mimo że wkrótce czeka ich rozstanie. James wyjeżdża do Somalii, gdzie szybko wpada w ręce terrorystów. Danielle zastanawia się, dlaczego ten niesamowity facet, z którym spędziła cudowne chwile, nie daje znaku życia. W końcu jednak i ona wyrusza na swoją wyprawę, wprost w największe głębiny oceanu. Żadne z nich nie ma możliwości skontaktowania się z drugim. Ich determinacja, aby ponownie się spotkać, przeradza się w prawdziwie egzystencjalną podróż.

W głównych rolach w filmie zobaczymy Jamesa McAvoya („X-men: pierwsza klasa”, „Pokuta”, „Brud”) i Alicię Vikander („Tulipanowa gorączka”, „Światło między oceanami”). Za realizację iskrzących detalami zdjęć odpowiada Benoît Debie („Spring Breakers”, „Love”, „Lost River”).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Zanurzonych” w reżyserii Wima Wendersa:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film