banner ad

Wiemy już, kto będzie odpowiedzialny za serial na podstawie komiksu „Y: Ostatni z mężczyzn”

15 listopada 2016

y-ostatni-z-mezczyzn-serial
Coraz więcej wskazuje na to, że doczekamy się kolejnego serialu na podstawie komiksu z wydawnictwa Vertigo. Mowa o wielokrotnie nagradzanej serii „Y: Ostatni z mężczyzn” stworzonej przez duet: Brian K. Vaughan i Pia Guerra.

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, iż komiks zostanie zrealizowany jako pełnometrażowy film, jednak plany te uległy zmianie, gdy prawa do adaptacji przejęła amerykańska stacja telewizyjna FX. Teraz ogłoszono nazwisko showrunnera, czyli najważniejszej osoby odpowiedzialnej za rozwiązania kreatywne przy tworzeniu serialu.

Projekt ma być nadzorowany przez Michaela Greena, który obecnie sprawuje pieczę nad serialem „Amerykańscy bogowie” na podstawie powieści Neila Gaimana. Green ma na swoim koncie między innymi realizację takich produkcji, jak „Tajemnice Smallville” i „Herosi”, ale jest również odpowiedzialny za scenariusze filmów pełnometrażowych ? to na podstawie jego skryptu kręcona jest nowa ekranizacja „Morderstwa w Orient Expressie”, której premiera przewidziana jest na przyszły rok.

W telewizyjną adaptację „Y: Ostatni z mężczyzn” zaangażowany będzie również współtwórca komiksu, Brian K. Vaughan, który wspólnie z Greenem stworzy scenariusz. Mówi się, że producentami wykonawczymi mogą zostać Nina Jacobson oraz Brad Simpson, autorzy odpowiedzialni za serial „The People v. O.J. Simpson”.

y-ostatni-z-mezczyzn-okladki

„Y: Ostatni z mężczyzn” to opowieść o Yoricku Brownie, jedynym mężczyźnie ocalałym z tajemniczej katastrofy biologicznej, na skutek której śmierć poniosły wszystkie samce na Ziemi. W postapokaliptycznej wędrówce po USA towarzyszy mu jego małpka o imieniu Ampersand. Bezkompromisowa opowieść o końcu cywilizacji, jaką znamy obecnie, doczekała się wielu nagród, w tym tej najważniejszej ? nagrody Eisnera za najlepszy scenariusz komiksowy w 2005 roku i statuetki za najlepszą serię w 2008 roku.

Seria ukazywała się pierwotnie w latach 2002-2008 nakładem wydawnictwa Vertigo. W 2008 roku próbę polskiego wydania tego tytułu podjęła nieistniejąca już oficyna Manzoku. Od 2016 roku komiks ukazuje się w naszym kraju w zbiorczych tomach za sprawą wydawnictwa Egmont.

Warto przy okazji nadmienić, że „Y: Ostatni z mężczyzn” nie jest jedynym tytułem z katalogu Vertigo, który ma szansę na telewizyjną adaptację. W marcu stacja WGN America zamówiła bowiem pilot serialu na podstawie komiksowej serii „Skalp” Jasona Aarona i R.M. Guery. Natomiast od ubiegłego roku trwa emisja serialu „Kaznodzieja” inspirowanego obrazoburczym komiksem Gartha Ennisa i nieżyjącego już Steve?a Dillona.

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film