Walka o prawo do Żelaznego Tronu w nowym zwiastunie serialu „Ród smoka” na podstawie prozy George’a R.R. Martina

20 lipca 2022

Przed sierpniową premierą „Rodu smoka” (oryg. „House of the Dragon”) HBO publikuje nowy zwiastun serialu. Jak zapowiadają showrunnerzy, produkcja ta ma być bardziej zróżnicowana rasowo niż „Gra o tron”, a w realizacji tego zamierzenia pomógł im pomysł podsunięty przez George’a R.R. Martina. Sam zaś Żelazny Tron będzie bliższy wyobrażeniom pisarza.

Fabuła „Rodu smoka” oparta jest na opowiadaniach „Księżniczka i królowa” oraz „Książę łotrzyk”, które trafiły później do książki „Ogień i krew”. Historia koncentruje się na rodzie Targaryenów i cofa się o 200 lat w stosunku do „Gry o tron”, by opowiedzieć o Tańcu Smoków, prawdopodobnie najkrwawszej wojnie domowej, o jakiej mieszkańcy Westeros słyszeli. W szczycie rządów Targaryenów król Viserys wybiera swoją pierworodną, Rhaenyrę, na następczynię Żelaznego Tronu. Lordowie Westeros przysięgają jej wierność, ale kiedy Viserys doczekuje się syna, młodego Aegona, zjednoczony niegdyś ród dzieli się na dwa wrogie obozy w sprawie sukcesji.

Jak mówi jeden z showrunnerów, Ryan Condal, opowieść o Tańcu Smoków była od początku pierwszym prequelem, który Martin chciał zrealizować, ponieważ uważał, że dotyczy wydarzeń najbardziej bezpośrednio powiązanych z początkiem „Gdy o tron”. Z myślą o nowej produkcji przeprojektowano Żelazny Tron, by był wierniejszy wyobrażeniom pisarza. Drugi z showrunnerów, Miguel Sapochnik, ujawnia, że do budowy siedziska zużyto około 2500 mieczy. Zapotrzebowanie było tak duże, że wykorzystano niektóre ostrza służące wcześniej jako rekwizyty na planie filmu „Warcraft” oraz serialu „Wiedźmin” Netliksa.

Zwiastun i zdjęcia ujawniają, że ród Velaryonów przedstawiono jako bogatych, czarnoskórych szlachciców z jasnymi dredami. Showrunnerzy przyznają, że zależało im, by serial był bardziej zróżnicowany pod względem rasowym niż „Gra o tron”. Nie chcieli jednak, by była to jedynie pozorna zmiana lub coś dodawane na siłę. Pomysł wyłonił się z rozmów z George’em R.R. Martinem, który jakiś czas temu wpadł na pomysł, by przedstawić Velaryonów jako czarnoskórych zdobywców, którzy przybyli do Westeros z zachodu. Niestety książki już dawno były dostępne na rynku, więc za późno było na wprowadzenie takiego rozwiązania. Showrunnerzy serialu postanowili jednak to wykorzystać, co jeszcze bardziej zaostrza pytania o prawo do tronu w rodzie smoka.

Dziesięcioodcinkowy serial HBO „Ród smoka” zadebiutuje w Polsce w HBO oraz HBO Max 22 sierpnia. Poniżej zobaczycie najnowszy zwiastun:

Plakat promujący serial „Ród smoka”:

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film