W serialu „Shuggie Bain” Douglas Stuart rozszerzy fabułę powieści. Ekranizacja powstanie dla BBC

15 listopada 2022

Poznaliśmy więcej szczegółów na temat serialu, który powstanie na podstawie nagrodzonej Bookerem powieści „Shuggie Bain” Douglasa Stuarta. Jak się dowiadujemy, produkcja powstaje dla BBC, a w fabule pojawią się nowe wątki i zostaną rozszerzone te znane już z książki. Zadbał o to sam autor.

Pierwsze wzmianki o planowanej adaptacji pojawiły się w grudniu 2020 roku, kiedy to ogłoszono, że firmy producenckie A24 i Scott Rudin Productions zdobyły prawa do telewizyjnej ekranizacji. Od początku plan był taki, że to Douglasa Stuart zajmie się pisaniem scenariusza serialu. Kilka miesięcy później w rozmowie z Booklips.pl autor potwierdził, że aktualnie pracuje nad skryptem, teraz dowiadujemy się więcej na temat planowanej produkcji.

Serial powstanie dla brytyjskiego nadawcy publicznego BBC – będzie wyświetlany zarówno na kanale BBC One, jak i na platformie iPlayer. Zdjęcia mają powstać w Szkocji. Dla czytelników z pewnością ważne jest to, że ekranizacja zaoferuje im rozszerzoną wersję historii, którą znają z książki. „Jestem podekscytowany (…) możliwością rozwinięcia mojej powieści oraz wniesienia nowych wątków do historii, a także zgłębiania trudności i zmagań, jak również współczucia, humoru i odporności, które są tak ważną częścią szkockiego ducha” – skomentował Douglas Stuart.

„’Shuggie Bain’ to niezwykła powieść, mająca wszelkie zadatki na niezwykły serial. To prawdziwy zaszczyt pracować z ogromnie utalentowanym Douglasem Stuartem, aby przedstawić jego wizję w BBC” – dodał Gaynor Holmes, redaktor naczelny BBC Drama.

Opublikowana w Polsce przez Wydawnictwo Poznańskie w tłumaczeniu Krzysztofa Cieślika powieść „Shuggie Bain” rozgrywa się w latach 80. w Glasgow. Historia koncentruje się na relacji matki z najmłodszym synem. Pozostawiona przez męża, uwięziona w robotniczym mieście, Agnes Bain coraz częściej szuka ratunku w alkoholu. Próbuje ją uratować syn Shuggie. Wierzy w matkę jak nikt i walczy o nią do końca. Przy tym jednak sam zmaga się z odkrywaniem własnej seksualności. Agnes chce mu pomóc, ale uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, łącznie z ukochanym synem. Historia oparta została na własnych przeżyciach Douglasa Stuarta.

[md]
fot. Clive Smith


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film