W kwietniu rozpoczną się zdjęcia do nowego serialu o Johnie Rebusie. W głównego bohatera wcieli się… Rankin, ale nie ten Rankin

20 marca 2023

Inspektor Rebus powróci na ekrany. Nowy serial z bohaterem serii kryminałów stworzonych przez Iana Rankina zapowiada platforma streamingowa Viaplay. Wybrano już nawet aktora, który wcieli się w głównego bohatera.

W słynnego detektywa wcielali się już szkoccy aktorzy John Hannah i Ken Stott. Teraz rolę tę powierzono gwiazdorowi serialu „Outlander”, Richardowi Rankinowi. Warto nadmienić, że aktor nie jest spokrewniony z pisarzem. Zbieżność z nazwiskiem Iana Rankina jest przypadkowa. Obu panów łączy natomiast jedno: zadowolenie z obsadzenia głównego bohatera.

Richard Rankin przyznał, że jest wielkim fanem serii książek. „Czuję się bardzo szczęśliwy, że dostąpiłem zaszczytu sprowadzenia tak kultowej szkockiej postaci z powrotem na ekrany, i dam z siebie wszystko, aby przedstawić ją tak, jak na to zasługuje” – zapewnił. Natomiast Ian Rankin twierdzi, że aktor „idealnie pasuje do tej roli, i to nie tylko dlatego, że przypadkowo mamy to samo nazwisko”.

Richard Rankin, który wcieli się w Rebusa

„Rebus” to pierwsza brytyjska produkcja zlecona przez szwedzką platformę Viaplay, która została uruchomiona na Wyspach w listopadzie ubiegłego roku. Producenci pokładają w tym projekcie duże nadzieje. Serial planowany jest na wiele sezonów. Pierwsza odsłona ma liczyć sześć odcinków. Za scenariusz odpowiada Gregory Burke, na stołku reżyserskim zasiadł Niall MacCormick. Zdjęcia rozpoczną się w Szkocji w przyszłym miesiącu, a premiera zapowiedziana jest na 2024 rok.

„Detektyw Rebus jest niezwykle ważną częścią mojej twórczości. Możliwość współpracy z Gregorym Burke’em przy tworzeniu nowej serialowej adaptacji historii, w której inspektor jako młody mężczyzna stara się sprostać wyzwaniom współczesnej (i nieustannie zmieniającej się) Szkocji, była niezwykle fascynującym doświadczeniem” – komentuje Ian Rankin.

Pisarz Ian Rankin i scenarzysta Gregory Burke (fot. Viaplay)

W pierwszym sezonie zobaczymy Rebusa jako 40-letniego inspektora policji, który stawi czoła jednemu z przedstawicieli gangsterskiego półświatka. Ta sprawa wpłynie na niego tak bardzo, że inspektor znajdzie się na skraju własnej wytrzymałości. Nie będzie mógł jednak liczyć na wsparcie środowiska zawodowego, w którym coraz częściej rządzi korporacyjny technokratyzm. Co więcej, życie miłosne detektywa zawiśnie na włosku – uwikła się w niebezpieczny romans, który może skończyć się dla niego prawdziwą katastrofą. Na próbę zostaną wystawione również relacje rodzinne – detektyw Rebus musiał konkurować o względy własnej córki z majętnym partnerem byłej żony. Natłok problemów w pracy i w życiu prywatnym znacząco wpłynie na to, jak inspektor John Rebus będzie postrzegał świat.

Powieści Iana Rankina o inspektorze Rebusie sprzedały się w ponad 30 milionach egzemplarzy i zostały przetłumaczone na 36 języków. Aktualnie seria ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film