W Chinach ocenzurowano zakończenie filmu „Podziemny krąg”. Chuck Palahniuk: „Jak na ironię, zbliżyli się do książki”

31 stycznia 2022

Na chińską platformę streamingową trafił film „Podziemny krąg” nakręcony na podstawie powieści Chucka Palahniuka. Niektórzy widzowie zauważyli, że ocenzurowano zakończenie historii. Jak zwrócił uwagę autor pierwowzoru literackiego, na ironię zasługuje fakt, że finał stał się teraz bliższy książce. (Uwaga! Dalsza część tekstu zawiera spoilery.)

„Podziemny krąg” to powieść, która przyniosła sławę Palahniukowi. Duża w tym była zasługa filmu w reżyserii Davida Finchera, w którym wystąpili Brad Pitt i Edward Norton. W amerykańskich kinach ekranizacja nie cieszyła się przesadnie dużą popularnością. Z czasem jednak film zyskał status kultowego, a jego bardzo dobra sprzedaż na nośnikach DVD pozwoliła studiu wygenerować z projektu zyski. Teraz po latach „Podziemny krąg” ma szansę dotrzeć do młodszych odbiorców (bądź też przypomnieć się starszym) za sprawą platform streamingowych. Nie wszędzie jednak widzowie mogą obejrzeć go w niezmienionej wersji.

Jak odnotowali internauci, w Chinach „Podziemny krąg” trafił właśnie na największą tamtejszą platformę, Tencent Video. Chińskim decydentom najwyraźniej nie spodobało się anarchistyczne w wymowie zakończenie filmu, dlatego postanowili je zmienić. W oryginalnym finale narrator grany przez Edwarda Nortona zabija swoje alter ego, granego przez Brada Pitta Tylera Durdena, i wysadza w powietrze kilka drapaczy chmur. W chińskiej wersji do detonacji nie dochodzi. Obraz ucina się chwilę wcześniej, a na ekranie pojawia się plansza z następującym napisem: „Dzięki wskazówce przekazanej przez Tylera policja szybko rozpracowała cały plan i aresztowała wszystkich przestępców, skutecznie zapobiegając wybuchowi bomby. Po procesie Tyler został wysłany do szpitala psychiatrycznego, gdzie został poddany leczeniu. Wypisano go ze szpitala w 2012 roku”.

Nowe zakończenie, w którym triumfuje państwo, stało się przedmiotem gorących dyskusji w Internecie. Do zmian odniósł się również autor książki, Chuck Palahniuk. „To jest super cudowne! W Chinach dla każdego przewidziano szczęśliwe zakończenie” – zareagował z sarkazmem na swoim profilu na Twitterze.

Z kolei w wywiadzie dla portalu TMZ obszerniej podzielił się przemyśleniami na temat zmienionego zakończenia. „Jak na ironię, wprowadzając w ten sposób zmianę, Chińczycy zbliżyli się do zakończenia z książki, w odróżnieniu od finału Finchera, który był bardziej spektakularny wizualnie” – powiedział pisarz. „Chociaż nie sądzę, żeby to było ich intencją” – dodał.

Palahniuk przyznał, że jest przyzwyczajony do prób zakazywania jego twórczości. I w tym celu nie musi szukać przykładów z odległych Chin, bo wystarczy, że spojrzy na swój rodzinny kraj. „To, co wydaje mi się naprawdę interesujące, to fakt, że moje książki są często zakazywane w całych Stanach Zjednoczonych” – zauważył. „System więziennictwa w Teksasie odmawia wprowadzenia moich książek do swoich bibliotek. Wiele szkół publicznych i większość szkół prywatnych odmawia udostępniania moich książek. Ale robi się z tego problem, gdy Chiny zmieniają zakończenie filmu?”.

Pisarz potwierdził że ze zmienianiem fabuły książki będącej podstawą produkcji Finchera ma do czynienia od dawna. „Wielu moich zagranicznych wydawców zredagowało powieść 'Podziemny krąg’ tak, żeby kończyła się w ten sam sposób, jak kończy się film” – wyjaśnił. „Mam więc do czynienia z tego rodzaju rewizjami od jakichś 25 lat”.

Jeśli chodzi o chińskie zakończenie „Podziemnego kręgu”, to nie jest wiadome, czy to tamtejsi cenzorzy zamówili dodanie planszy z alternatywnym zakończeniem, czy też producenci oryginalnego filmu sami dokonali zmian. Platforma Tencent Video nie skomentowała sprawy.

Hollywoodzkie studia często dokonują cięć w materiale, licząc na pokonanie barier cenzury i uzyskanie dostępu do ogromnego rynku chińskiego. Tak było chociażby w 2019 roku z filmem „Bohemian Rhapsody” opowiadającym o życiu Freddiego Mercury’ego, z którego usunięto wiele scen nawiązujących do seksualności muzyka.

Media donoszą, że w ostatnim czasie władze Chin położyły nacisk na oczyszczenie społeczeństwa z elementów uznanych za „niezdrowe”, inicjatywą obejmując filmy, telewizje i gry komputerowe.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film