Virginie Despentes odcina się od serialu Canal+ na podstawie trylogii „Vernon Subutex”

17 maja 2019


Virginie Despentes nie chce mieć nic wspólnego z serialem stacji Canal+ nakręconym na podstawie jej powieściowej trylogii „Vernon Subutex”. Francuska pisarka uważa, że jest to „burżuazyjna wizja proletariatu” i nie zamierza nawet obejrzeć ekranizacji.

W wywiadzie udzielonym magazynowi „Society” Despentes opowiada, że na początku zgodziła się pracować nad serialem jako scenarzystka, ale po jakimś czasie relacje z reżyserką i pozostałymi twórcami produkcji stacji Canal+ zepsuły się, dlatego postanowiła opuścić projekt. Główny zarzut, jaki pisarka ma w stosunku do filmowców, to brak znajomości realiów.

Filmowcy upierali się, żeby główny bohater pozostawał w mieszkaniu w centrum Paryża przez dwa lata bez eksmisji, co w prawdziwym życiu zdarza się bardzo rzadko. „To jest burżuazyjna wizja proletariatu. Według nich takie osoby nie tylko opierdalają się przez dwa lata bez przenoszenia się, bez pracy i odpowiedzialności, nie płacąc tego, co muszą, ale dodatkowo ich pierwsza reakcja, gdy zostaną wywaleni, to pójść i prosić państwo o zasiłek” – powiedziała pisarka, pytając: „Ale kto tak robi?”.

Despentes nie wie, czy wszystkie pomysły, które rozważano na etapie prac nad scenariuszem, w końcu znalazły się w serialu, ale nie ma ochoty tego sprawdzać. Nie czuje się też z tego powodu źle, ponieważ dobrze zarobiła na projekcie. „Sprzedałam prawa, spłynął na mnie potok pieniędzy. Nie obchodzi mnie to” – stwierdziła pisarka.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film