Venom ? postać z komiksów Marvela trafia na ekrany kin. Premiera filmu w piątek

2 października 2018


Na ten film z pewnością czekało wielu miłośników komiksów superbohaterskich. Venom ? pozaziemski byt, który potrafi egzystować na ludziach, jeden z głównych przeciwników Spider-Mana ? trafia wreszcie na ekrany kin! W rolę główną wciela się Tom Hardy. Premiera filmu już w piątek, 5 października.

„Venom” to marzenie każdego twórcy komiksów: postać, która zaczyna żyć własnym życiem. Ekspansywnym, intensywnym, fascynującym fanów z każdym nowym krokiem. Pierwszy raz Venom pojawił się w 25 lat temu w 300. wydaniu komiksu „The Amazing Spider-Man”. W wyobrażeniu rysownika Todda McFarlane’a miał wielkie białe oczy, usta pełne ostrych zębów oraz długi umięśniony jęzor. Od tego czasu ten superantybohater stał się jedną z najbardziej intrygujących postaci w Uniwersum Marvela. Początkowo jawił się jako przerażający antagonista Spider-Mana, a czytelnicy mieli się go bać. Stało się jednak inaczej. Fani zakochali się w tym absolutnym antybohaterze. Szybko powstało coś, co można by nazwać grupą zdeklarowanych fanów Venoma.

Jak w przypadku wielu znakomitych pomysłów, za sukcesem Venoma stało wiele osób. Zaczęło się od pomysłu na historię o tym, jak Spider-Man zdobywa czarny kostium. Przesłał ją do Marvela jeden z fanów komiksów. Dostał za to 220 dolarów. Wpierw kostium był inteligentnym strojem, który reagował na mentalne polecenia. Wkrótce potem okazało się, że kostium żyje i niczym symbiotyczny pasożyt żywi się swoim nosicielem, czyli Peterem Parkerem. Spider-Man musiał wykazać się nie lada sprytem, żeby się go pozbyć. Wówczas postanowiono połączyć kostium z inną postacią. Tak narodziła się historia Eddiego Brocka, który został nosicielem kosmicznej istoty i postanowił zniszczyć Spider-Mana.

Postać Eddiego Brocka została po raz pierwszy przedstawiona w filmie „Spider-Man 3” Sama Raimiego (zagrał go tam Topher Grace). Już w lipcu 2007 roku producent filmu, Avi Arad, wyjawił, że są plany dotyczące nakręcenia spin-offu o Venomie. Nie wiadomo tylko jeszcze było, jaką przyjmie formę. W końcu zdecydowano się zrealizować film, w którym Spider-Man się nie pojawia, co z pewnością zaskoczyło wielu fanów komiksów. „To trochę dziwne, gdy ludzie mówią: 'Jeśli nie ma Spider-Mana, to jak może być Venom?’. Dla mnie to zdanie nie ma sensu. Albo postać jest dobra, albo postać nie jest dobra. Jeśli masz postać, która zawsze musi odnosić się do pewnych osób lub sytuacji, to z czasem stanie się zbędna” ? mówi Todd McFarlane. „Słuchajcie, jestem gościem, który pomógł wymyślić Venoma. Nie wkurza mnie, że nie ma tam Spider-Mana. Właściwie to spodobało mi się, że próbuje on wyjść na swoje, stanąć na własnych nogach i nie mieć kuli w postaci Spider-Mana”.

Twórcy filmu wiedzieli, że największym wyzwaniem będzie znalezienie aktora, który wcieli się w głównego bohatera, Eddiego Brocka. Znaleźli więcej, niż mogli się spodziewać, kiedy Tom Hardy powiedział „tak”.

W centrum filmu „Venom” jest nie jeden, ale dwóch antybohaterów w jednym ciele ? Eddie, obsesyjny, nakręcany własnym ego, zdeterminowany oraz Venom ? przyczajony obcy, symbiont o nieprawdopodobnych supemocach. Razem mogą wszystko, nie mają żadnych granic. Żyjąc w całkowitej symbiozie, wpływają na siebie wzajemnie, na dobre i na złe.

Tom Hardy uważa, że idea symbiozy ? koegzystencji, która umożliwia przeżycie obu stronom ? to zrąb tej postaci. „Żaden z nich nie da rady bez tego drugiego. Film pokazuje wzajemne negocjacje, kompromisy, na które obaj muszą pójść, by wspólnie funkcjonować. Dają z siebie to, co mają w sobie najlepszego i najgorszego. W tym filmie nie ma bohaterów. Jest pełen postaci mrocznych, pokręconych, pakujących się w kłopoty. Eddie nie odkrywa nagle supermocy, by stać się bohaterem, tak się nie staje, to bardzo skomplikowana postać” ? mówi aktor.

Na potrzeby filmu okoliczności, w jakich Eddie Brock staje się Venomen, zostały zmodyfikowane, aby pominąć wątek Spider-Mana. Główny bohater jest dziennikarzem, który próbował zdemaskować niecne działania słynnej firmy Life Foundation, prowadzonej przez naukowca Carltona Drake?a. Przez lata stało się to jego obsesją, zniszczyło mu karierę oraz związek z Anne. Kiedy jeden z eksperymentów Drake?a ? obcy Venom ? scala się z ciałem Brocka, ten otrzymuje nagle supermoce i zdolność robienia wszystkiego, czego tylko zapragnie. Wynaturzony, mroczny, nieprzewidywalny, agresywny Venom w ciele Brocka sprawia, że Eddie próbuje zapanować nad nowymi mocami, choć zauważa też, że są inspirujące i kuszące. Jeden i drugi starają się przejąć kontrolę nad sobą nawzajem i dostać to, czego chcą, coraz bardziej spajając się ze sobą.

„Eddie i Venom to dwie zupełnie inne osoby, które w połączeniu wpływają na swoje życia” ? mówi Avi Arad, producent filmu. „To historia przerażająca, mocna i cholernie zabawna. Jest mroczna, ciemna i zarazem pełna optymizmu i światła, w niezwykły sposób przełamuje schemat kina o superbohaterach. Ktoś dobry wpływa na kogoś złego, ktoś zły wpływa na kogoś dobrego, przy okazji ocalając ludzi”.

Realizacją „Venoma” zajął się Ruben Fleischer, reżyser kultowego filmu „Zombieland”. Obok Toma Hardy’ego w obrazie zobaczymy Michelle Williams, Riza Ahmeda, Scotta Haze’a i Reida Scotta. Poniżej przedstawiamy zwiastun filmu:

Plakat promujący film „Venom”:

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film