Umberto Eco po raz pierwszy na małym ekranie. Serial na podstawie „Imienia róży” od 4 kwietnia na Canal+

1 kwietnia 2019


Od 4 kwietnia na antenie Canal+ swą premierę mieć będzie serial na podstawie powieści „Imię róży” Umberta Eco. Za reżyserię odpowiada Giacomo Battiato, twórca m.in. filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem? oraz „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Włoch i tym razem do współpracy zaprosił Piotra Adamczyka, a w głównych rolach zobaczymy m.in. Johna Turturro, Ruperta Everetta, Sebastiana Kocha i Richarda Sammela.

„Imię róży”, debiutancka powieść wybitnego włoskiego pisarza Umberta Eco z 1980 roku, jest obecnie uznawana za arcydzieło XX-wiecznej literatury oraz fenomen kulturowy. To wieloaspektowe, złożone dzieło, łączące w sobie elementy krytycznej analizy kultury średniowiecza, teorii literatury, badań biblijnych oraz semiotyki napisane przez profesora filozofii nieoczekiwanie wkradło się na szczyt list bestsellerów i na nowo odkryło dla czytelników średniowiecze, które przez jakiś czas kojarzyło się ze sztampowymi historiami o rycerzach i księżniczkach.

Włoska telewizja RAI podjęła decyzję o przeniesieniu na mały ekran opowieści o morderstwach popełnionych w opactwie benedyktynów. Realizację projektu powierzono reżyserowi Giacomowi Battiatowi. W obsadzie znaleźli się: dwukrotnie nominowany do Złotego Globu John Turturro („Sekretne okno”, „Big Lebowski”), Rupert Everett („Gwiezdny pył”, „Mój chłopak się żeni”), Sebastian Koch („Dziewczyna z portretu”, „Most szpiegów”), Michael Emerson („Zagubieni”, „Piła”) oraz Piotr Adamczyk, który wcześniej wcielił się w rolę Karola Wojtyły w dwóch filmach włoskiego twórcy („Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”).

Już w 1986 roku premierę miała hollywoodzka ekranizacja powieści z udziałem Seana Connery?ego oraz Christiana Slatera. Film w reżyserii Jeana-Jacques?a Annauda otrzymał dwie nagrody BAFTA, Cezara oraz cztery nagrody David di Donatello i zaliczany jest do klasyki kina. Jak poradzi sobie serial? Przekonamy się niebawem.

„Imię róży” to porywający kryminał prowokujący do dyskusji nad palącymi dylematami współczesności. Ta historia na stałe przeniknęła do popkultury: zima 1327 roku, w znamienitym opactwie na północy Włoch dochodzi do okrutnego morderstwa. Sprawa wywołuje wśród mnichów panikę, a niepokój podsyca fakt, że za kilka dni w klasztorze ma odbyć się znacząca debata teologiczna, która rozstrzygnie kwestię gromadzenia dóbr przez Kościół ? czy duchowni powinni podążać śladami Chrystusa i żyć w ubóstwie, czy też bogacić się, aby utrzymać władzę nad Europą? Do klasztoru na polecenie cesarza przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville (John Torturro), któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku (Damian Hardung). Na miejsce zbrodni zjeżdżają się również dostojnicy kościelni, z wielkim inkwizytorem Bernardem Gui (Rupert Everett) na czele. Wilhelm i Adso godzą się pomóc zrozpaczonemu opatowi w rozwiązaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z braci. Tymczasem mnisi odnajdują kolejne ofiary. Siedem dni i siedem nocy Wilhelm i Adso spędzają w przeklętym miejscu, gdzie duchowość przybiera najmroczniejsze oblicza, a schronienie odnajdują heretycy i bluźniercy. Błyskotliwy Anglik odkrywa, że poszlaki prowadzą do biblioteki, w której przechowywane są zakazane księgi. Według przekazów niejeden stracił zmysły, krążąc po jej mrocznych korytarzach.

Serial „Imię róży” składa się z ośmiu 50-minutowych odcinków. Sam Umberto Eco miał możliwość, na niedługo przed śmiercią, nadzorować prace nad scenariuszem napisanym przez Andreę Porporati i Nigela Williamsa. Stąd też możemy oczekiwać wiernej adaptacji książki. „Uważam, że 80% lub 90% tego, co mówię, to cytaty z książki Eco. Istnieją pewne fragmenty, w których potraktowaliśmy ją swobodniej, żeby historia była zrozumiała dla widzów, ale jest to bardzo bliskie książce” ? powiedział aktor John Turturo.

Włosko-niemiecka produkcja zrealizowana w języku angielskim została sprzedana do 132 krajów. Premierowe odcinki serialu będzie można zobaczyć od 4 kwietnia w Polsce na antenie Canal+, a także w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX. Serial zrealizowano w technologii 4K.

Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z serialu „Imię róży” oraz krótki zwiastun w języku polskim:

fot. mat. prasowe Canal+

Tematy: , , , ,

Kategoria: film