To już potwierdzone: będzie drugi sezon serialu „Genialna przyjaciółka”. Fabuła oparta zostanie na „Historii nowego nazwiska” Eleny Ferrante

4 grudnia 2018


Stacje HBO i RAI są zadowolone z wyników oglądalności dotychczas wyemitowanych odcinków serialu „Genialna przyjaciółka”, dlatego zamówiły już drugi sezon. Fabuła produkcji oparta będzie na drugim tomie cyklu neapolitańskiego Eleny Ferrante zatytułowanym „Historia nowego nazwiska”.

„Jesteśmy zachwyceni tym, jak znakomita opowieść Eleny Ferrante podbiła serca widzów i krytyków. Cieszymy się na dalszą wspólną podróż Eleny i Lili” ? powiedział Casey Bloys, prezes HBO ds. produkcji. „RAI jest dumny z nadzwyczajnego sukcesu 'Genialnej przyjaciółki’. To ważny projekt, który potwierdza nasze zaangażowanie w międzynarodowe koprodukcje i wartość włoskich artystów” ? skomentował Fabrizio Salini, prezes RAI.

„Jesteśmy szczerze dumni, że ta historia nadal będzie zachwycać publiczność na całym świecie” ? oświadczył Lorenzo Mieli, dyrektor generalny Wildside i jeden z producentów serialu, obok Maria Giananiego i Domenica Procacciego. „Cieszy nas fakt, że tak znakomity efekt został osiągnięty dzięki kreatywności, wizji i namiętnemu zaangażowaniu wyjątkowo utalentowanego zespołu włoskich profesjonalistów prowadzonego przez Saverio Costanzo” ? dodał.

„Genialna przyjaciółka” to historia Eleny Greco i jej najważniejszej przyjaciółki, Raffaelli Cerullo, zwanej Lilą, którą poznała w pierwszej klasie szkoły podstawowej w 1950 roku. Akcja serialu toczy się w niebezpiecznym i jednocześnie fascynującym Neapolu na przestrzeni ponad 60 lat. Elena stara się rozwikłać tajemnicę zniknięcia swojej przyjaciółki Lily, która była jej powiernicą i zarazem największym wrogiem.

Pierwszy sezon serialu został zrealizowany we Włoszech z udziałem debiutujących Elisy Del Genio i Ludovici Nasti, które zagrały młode Elenę i Lilę. W rolach nastoletnich dziewczyn zastępują Margherita Mazzucco i Gaia Girace. Serial wyreżyserował Saverio Costanzo („Private”, „Samotność pierwszych liczb”, „Złaknieni”).

Światowa premiera „Genialnej przyjaciółki” odbyła się 18 listopada (w Polsce: dzień później). Kolejne odcinki wyświetlane są co tydzień w poniedziałki i wtorki o godz. 20:10 na kanale HBO. Finałowy odcinek produkcji pojawi się w HBO i HBO GO za tydzień, 11 grudnia.

Włoskojęzyczna produkcja została sprzedana do ponad 50 krajów. Pierwszy odcinek serialu pokazano przedpremierowo na Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie został nagrodzony 10-minutową owacją na stojąco. Według tygodnika „Time” „Genialna przyjaciółka” jest „wszystkim tym, czym powinna być adaptacja świetnej książki”, natomiast „Rolling Stone” napisał, że „produkcja pięknie i z wdziękiem oddaje ducha książki”. CNN określił „Genialną przyjaciółkę” „czasami bolesnym, czasem poruszającym, niezmiennie pięknym obrazem świata”, a „Wall Street Journal” nazwał serial „oszałamiającym osiągnięciem”.

„Genialna przyjaciółka” to koprodukcja HBO, RAI Fiction oraz spółki Timvision na podstawie cyklu powieści Eleny Ferrante pod tym samym tytułem. Producentami ze strony Wildside są Lorenzo Mieli i Mario Gianani. Obowiązki producenta w imieniu spółki Fandango pełni Domenico Procacci. Pomysłodawcami serialu i jego scenarzystami są Elena Ferrante, Francesco Piccolo, Laura Paolucci i Saverio Costanzo. Producentem wykonawczym jest Jennifer Schuur.

W Polsce powieści Ferrante z cyklu neapolitańskiego ukazały się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film