To już oficjalnie potwierdzone: powstanie serial o Straży Miejskiej ze Świata Dysku Pratchetta

2 listopada 2018


Wyobraźnia Terry’ego Pratchetta ponownie ożyje na małym ekranie. Do premiery telewizyjnej wersji „Dobrego omenu” wciąż pozostały miesiące, a tymczasem otrzymujemy kolejną dobrą wiadomość. Stacja BBC America oficjalnie potwierdziła, że zrealizuje serial o Straży Miejskiej Ankh-Morpork opisanej na kartach książek z cyklu „Świat Dysku”.

O planach nakręcenia serialu pisaliśmy już kilka miesięcy temu, ale wtedy córka pisarza, Rhianna Pratchett, studziła entuzjazm, podkreślając, że lepiej poczekać na potwierdzenie z oficjalnych źródeł. Teraz wreszcie projekt otrzymał zielone światło i poznaliśmy pierwsze szczegóły z nim związane.

Telewizja zamówiła pierwszy sezon serialu zatytułowanego „The Watch” (z ang. „Straż”) składający się z ośmiu godzinnych odcinków. Jeśli produkcja spotka się z dobrym przyjęciem, książki Pratchetta zapewnią odpowiednią ilość materiału, aby nakręcić kolejne sezony. Historia ma koncentrować się na bandzie oryginałów służących w Straży Miejskiej Ankh-Morpork, fikcyjnego miasta-państwa będącego największą aglomeracją Świata Dysku. W serialu pojawi się cała plejada bohaterów dobrze znanych miłośnikom humorystycznej fantastyki, w tym kapitan (a potem komendant) straży miejskiej Samuel Vimes, jego późniejsza żona Lady Sybil Ramkin, naiwny, ale bohaterski Marchewa, skrywająca swoją wilkołacką naturę Angua, ekspertka kryminalistyki Cudo Tyłeczek czy niezastąpiony Śmierć.

W oficjalnych zapowiedziach projekt określono jako swoisty „punk rock thriller”. Hasło nie jest przypadkowe. Wszak z powieści „Straż! Straż!” dowiedzieliśmy się, że motto quasi-policyjnych oddziałów brzmi: „Fabricati Diem, Punch”, co w tłumaczeniu na angielski znaczy: „Make my day, punk”, czyli „Uprzyjemnij mi dzień, śmieciu!”.

Serial ma zostać wyprodukowany przez BBC Studios we współpracy z wytwórnią Narrativia, której założycielem był sam Pratchett. Za „zdumiewające przeobrażenie” książek na potrzeby telewizji odpowiada scenarzysta Simon Allen, który mówi: „Gdy wydarzenia w naszym realnym świecie sprawiają, że obłęd 'Świata Dysku’ wydaje się szokująco znajomy, oznacza to, że nie ma lepszego momentu, aby sprowadzić ogień, humor i furię Terry?ego ponownie na mały ekran. (…) Jestem im wdzięczny, BBC Studios i zwłaszcza Robowi Wilkinsowi z Narrativii, który jest nieustannym źródłem inspiracji w tej epickiej, emocjonującej podróży”.

Hilary Salmon, producentka wykonawcza i szefowa BBC Studios Drama Production London, oświadczyła, że projekt ma mieć typowo brytyjski, ale zrozumiały globalnie charakter, co oznacza, że zachowany zostanie specyficzny absurdalno-satyryczny ton pierwowzoru. Salmon dodaje, że serial będzie „destrukcyjny, jeśli chodzi o podejście do gatunku fantasy”. Całość opisywana jest jako zjawiskowe połączenie uciechy, nadziei, napięcia, zuchwałego, czarnego humoru, w którym podjęte zostaną takie tematy, jak: umieralność, integracja, fakty alternatywne oraz sprawiedliwość.

[mw]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film