Thomas Jane, szczury, zjawa i muzyka Mike’a Pattona w pierwszym zwiastunie ekranizacji „1922” Stephena Kinga

23 września 2017


Netflix kończy prace nad drugą po „Grze Geralda” ekranizacją prozy Stephena Kinga. Do sieci trafił właśnie zwiastun filmu „1922”, który zrealizowano na podstawie długiego opowiadania o tym samym tytule zamieszczonego w zbiorze „Czarna bezgwiezdna noc”.

Historia przedstawiona przez Kinga przywołuje pomysł z klasycznego opowiadania Lovecrafta „Szczury w murach”. Narratorem „1922” jest Wilfred James, rolnik z pokolenia na pokolenie mieszkający w niewielkiej mieścinie Hemingford Home w stanie Nebraska. Jego żona Arlette nie chce już dłużej żyć na gospodarstwie, dlatego planuje wziąć rozwód, sprzedać swoją część ziemi dużemu przedsiębiorstwu i przenieść się do miasta. Wilfred, który jest bardzo przywiązany do roli, nie może na to pozwolić, dlatego postanawia ją zamordować. Do udziału w zbrodni nakłania manipulacjami ich czternastoletniego syna, Henry’ego. Gdy wydaje się, że wszystko przebiegło zgodnie z planem, a ciało Arlette spoczęło na dnie studni, na gospodarstwie pojawiają się szczury. Sprawy zaczynają przybierać zły obrót, doprowadzając Wilfreda na skraj szaleństwa, a jego gospodarstwo i syna – do upadku.

„Inspiracją do '1922′ była książka z gatunku literatury faktu 'Wisconsin Death Trip’ (1973), napisana przez Michaela Lesy’ego, w której zamieszczono zdjęcia wykonane w niewielkiej wsi Black River Falls w stanie Wisconsin. Duże wrażenie zrobiła na mnie atmosfera odizolowania tej wsi od świata oraz surowość i bieda w twarzach wielu ludzi na tych fotografiach. Chciałem oddać to wrażenie w swojej opowieści” – tłumaczył King w posłowiu do książki „Czarna bezgwiezdna noc”.

Główną rolę w filmie wyreżyserowanym przez Zaka Hilditcha gra Thomas Jane, który występował już w „Mgle” i „Łowcy snów” na podstawie prozy Kinga. Na ekranie towarzyszą mu Molly Parker, Neal McDonough, Brian d?Arcy James, Dylan Schmid i Kaitlyn Bernard.

Muzykę do filmu skomponował Mike Patton, wszechstronny muzyk najlepiej znany ze swoich występów w Faith No More. Podczas wywiadu udzielonego magazynowi „Rolling Stone” artysta opisał ścieżkę dźwiękową do „1922” jako „bardziej niepokojącą i hitchcockową niż moglibyście myśleć”. Przedsmak tych brzmień znajdziemy w opublikowanym właśnie zwiastunie.

„1922” to już trzecia z czterech historii zawartych w zbiorze „Czarna bezgwiezdna noc”, która doczekała się ekranizacji. Wcześniej mogliśmy już oglądać filmy na podstawie „Dobranego małżeństwa” i „Wielkiego kierowcy”. Opinią na temat „1922” Stephen King podzielił się podczas wywiadu udzielonego „Yahoo Movies”. „Widziałem wstępny montaż i ten film nie może opuścić moich myśli. Jest bardzo przerażający” – powiedział pisarz.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „1922”. Film zostanie udostępniony na stronie Netfliksa 20 października:

[am]
Cytat z posłowia do książki „Czarna bezgwiezdna noc” Stephena Kinga w przekładzie Krzysztofa Obłuckiego.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film