„Tajemnice Joan” ? premierowy zwiastun filmu na podstawie inspirowanej faktami powieści Jennie Rooney

28 stycznia 2019


Do sieci trafił zwiastun filmu „Tajemnice Joan” w reżyserii Trevora Nunna. Obraz jest adaptacją inspirowanego faktami bestsellera Jennie Rooney o najbardziej zaskakującym szpiegu w historii Wielkiej Brytanii. Planowane jest również polskie wydanie powieści.

Rok 2000, przedmieścia Londynu. Spokojne życie starszej pani, Joan Stanley, przyjmuje nieoczekiwany obrót, kiedy zostaje aresztowana przez MI5 i oskarżona o szpiegostwo na rzecz komunistycznej Rosji. Kobieta utrzymuje, że jej decyzja była podyktowana osobliwymi czasami wojny. W retrospekcjach wracamy do roku 1938, gdy młoda Joan studiuje fizykę w Cambridge. Nieśmiała i łatwowierna dziewczyna szybko daje się uwieść uroczemu i tajemniczemu Leo, który wkrótce staje się jej przewodnikiem po obcym, ale intrygującym świecie ideologii komunistycznej. Romantyczna idylla trwa aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Joan pracuje w ośrodku badań nad bombą atomową, gdy Leo prosi ją o przekazanie Rosjanom ściśle tajnych akt. Joan dowiaduje się, że jest tylko narzędziem w rękach ukochanego i sama musi wybrać pomiędzy miłością i zdradą swojego kraju a bliskimi i ich ocaleniem.

Powieść Jennie Rooney oparta jest na autentycznej historii Melity Norwood. „Pamiętam to tak wyraźnie: te zdjęcia przedstawiające ją, jak stoi w progu drzwi i mówi, że w zasadzie nie jest jej przykro. Twierdziła, że ?miała swoje powody i że zrobiłaby to jeszcze raz, gdyby powstały te same okoliczności” ? komentuje autorka. Z pomocą oficjalnego kronikarza brytyjskiej Służby Bezpieczeństwa Rooney przeczytała akta dotyczące działalności kobiety i napisała powieść „Red Joan”, która ukaże się w Polsce pod filmowym tytułem „Tajemnice Joan”. Pisarka nie sfabularyzowała historii Norwood, która do końca życia była zaprzysięgłą komunistką, lecz stworzyła dużo bardziej niejednoznaczną bohaterkę, która jest rozdarta wewnętrznie.

W ekranizacji powieści w roli sędziwej Joan zobaczymy Judi Dench. Natomiast jej młodszą wersję gra Sophie Cookson. W Leo, ukochanego młodej Joan, wcielił się Tom Hughes. „Film jest pełen subtelnej złożoności i wolno narastającego napięcia, co ? mamy nadzieję ? przyciągnie widzów” ? piszą producenci Jonathan Sehring i Lisa Schwartz z IFC Films.

Polska premiera ekranizacji zapowiedziana jest na 26 kwietnia 14 czerwca. Powieść Jennie Rooney trafi do księgarń w maju nakładem wydawnictwa Sonia Draga, w tłumaczeniu Aliny Siewior-Kuś. Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Tajemnic Joan”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film