banner ad

Szekspir i karabiny w „Coriolanusie”

14 października 2011

Pojawił się nowy zwiastun wyreżyserowanego przez Ralpha Fiennesa filmu „Coriolanus” – uwspółcześnionej adaptacji dzieła Williama Szekspira.

Akcja rozgrywa się w Rzymie. Obywatelom odebrano zapasy zboża, co prowadzi do zamieszek. Za taki stan rzeczy obwinia się Caiusa Martiusa, wybitnego generała, który uważa, że lud nie zasługuje na pożywienie, bo nie przedstawia żadnej wartości bojowej. Tymczasem do bram Rzymu zbliża się groźna armia Wolsków. Martius wyrusza na bitwę. Udaje mu się zdobyć miasto Corioles i stoczyć walkę z wolskim dowódcą Aufidiusem. Za niesłychaną odwagę Caius Martius otrzymuje zaszczytny przydomek Coriolanus. Po powrocie do Rzymu ubiega się o stanowisko konsula. Manipulowany przez polityków i własną matkę, zostaje uznany za zdrajcę i wygnany z Wiecznego Miasta. Coriolanus postanawia przyłączyć się do swojego wroga Aufidiusa i razem z armią Wolsków uderzyć na Rzym.

Pierwowzór literacki „Coriolanusa” został napisany przez Szekspira pomiędzy 1605 a 1608 rokiem i oparty jest na życiu legendarnego rzymskiego przywódcy Gaiusa Marcjusa Coriolanusa.

W filmie, będącym uwspółcześnioną wersją dramatu Szekspira, jako reżyser zadebiutował Ralph Fiennes. Aktor wcielił się również w tytułową rolę. Oprócz niego na ekranie zobaczymy Gerarda Butlera, Briana Coxa i Vanessę Redgrave.

„Coriolanus” miał już premierę na festiwalu w Berlinie, ale w amerykańskich kinach pojawi się dopiero 13 stycznia 2012. Polska data premiery nie jest jeszcze znana.

Zwiastun filmu:

Tematy: , , , ,

Kategoria: film